Prostějov je stále městem módy. Na dlouhou oděvní tradici navazuje místní střední škola

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Módní návrhářka Yvona Leitnerová se studenty

Aby ustálené slovní spojení „Prostějov, město módy“ nepatřilo minulosti, o to se snaží na Střední škole designu a módy v Prostějově.

Škola navazuje na dlouhou a významnou oděvní historii města. „V současné době se už připravujeme na stoleté výročí školy, která byla založena v roce 1919. V roce 2011 s ohledem na nepříliš šťastný vývoj oděvnictví u nás a malý zájem o vzdělávání v tomto odvětví jsme k tradičnímu oděvnictví přidali další studijní programy,“ říká ředitelka Ivana Vaňková a poukazuje na výjimečnost školy, která se specializuje výhradně na umělecké obory. Jsou jimi design oděvu, užitá malba a design interiéru a do třetice multimediální tvorba.

Po návštěvě počítačové učebny, kde se studenti učí třeba webovému designu a reklamě, a fotoateliéru konečně vcházíme do prostoru, který odkazuje k dlouhé tradici, která Prostějovu dala označení „město módy“. Modelová dílna vybavená šicími stroji a žehličkami připomíná provoz v oděvním podniku. Žákyně druhého ročníku se tu učí vyrobit dámskou košili s předepsanými prvky a zdá se, že je to baví. V učebně mezi převahou dívek potkáváme i dva chlapce.

Jak vypadá dnešní výuka na místě, odkud do výroby OP Prostějov odcházely tisíce švadlen, se dozvíte v reportáži.