Prostějov je stále městem módy. Na dlouhou oděvní tradici navazuje místní střední škola

Módní návrhářka Yvona Leitnerová se studenty
Módní návrhářka Yvona Leitnerová se studenty

Aby ustálené slovní spojení „Prostějov, město módy“ nepatřilo minulosti, o to se snaží na Střední škole designu a módy v Prostějově.

Škola navazuje na dlouhou a významnou oděvní historii města. „V současné době se už připravujeme na stoleté výročí školy, která byla založena v roce 1919. V roce 2011 s ohledem na nepříliš šťastný vývoj oděvnictví u nás a malý zájem o vzdělávání v tomto odvětví jsme k tradičnímu oděvnictví přidali další studijní programy,“ říká ředitelka Ivana Vaňková a poukazuje na výjimečnost školy, která se specializuje výhradně na umělecké obory. Jsou jimi design oděvu, užitá malba a design interiéru a do třetice multimediální tvorba.

Po návštěvě počítačové učebny, kde se studenti učí třeba webovému designu a reklamě, a fotoateliéru konečně vcházíme do prostoru, který odkazuje k dlouhé tradici, která Prostějovu dala označení „město módy“. Modelová dílna vybavená šicími stroji a žehličkami připomíná provoz v oděvním podniku. Žákyně druhého ročníku se tu učí vyrobit dámskou košili s předepsanými prvky a zdá se, že je to baví. V učebně mezi převahou dívek potkáváme i dva chlapce.

Jak vypadá dnešní výuka na místě, odkud do výroby OP Prostějov odcházely tisíce švadlen, se dozvíte v reportáži.