Prostějovská radnice navýší kapacitu svých mateřských školek

01000767.jpeg

Pro příští rok to bude o 50 míst. Alespoň zčásti tak vyřeší problém, kdy po zápisech zůstalo bez místa přes 200 dětí. Město zvýší díky stavebním úpravám počet míst ve čtyřech současných zařízeních, musí také pozastavit činnost jednoho ze dvou mateřských center.

Ve vybraných školkách město nechá vybudovat další sociální zařízení, a tím bude moci navýšit jejich kapacitu. Pozastavením činnosti mateřského centra na Dvořákové ulici získá 24 míst pro tamní školku. Celkem 14 míst přibude v mateřské škole Fandrlíkova a po šesti ve školce Raisova a v části Čechovice. Náklady dosáhnou přes 800.000 korun.

Školky v Prostějově přijaly celkem 814 přihlášek, mnozí rodiče ale přišli k zápisu do několika mateřinek. Radnice může nabídnout 419 volných míst, bez místa zůstává 224 dětí. Na výzvu radnice ředitelky vytipovaly stovku nejnaléhavějších případů, kdy by rodiče například přišli o práci, pokud školku nedostanou.

Radní měli na stole i variantu takzvané mobilní školky, které fungují v některých velkých tuzemských městech. Jde o jednoduché montované stavby, které lze snadno přemístit. Taková zařízení jsou ale velmi finančně náročné. Mobilní školka by bez vnitřního vybavení přišla na 8 až 12 milionů korun.

Problémy s nedostatkem míst v MŠ řeší i další města a obce v regionu, nejpalčivější jsou zřejmě v Olomouci. Město navýší kapacitu ve svých mateřinkách a podpoří finančně i vznikající školky jiných subjektů, například olomouckého arcibiskupství. Od zápisu do olomouckých předškolních zařízení letos odešlo s nepořízenou 447 dětí.