Prostějovská radnice opět zvažuje výstavbu kruhového objezdu vedle kláštera Milosrdných bratří

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Prostějovská policie ve svém posudku doslova ztrhala plánovanou přestavbu největšího dopravního uzlu v centru Prostějova na kruhový objezd. Podle dopravních expertů by takové řešení křižovatky poblíž kláštera Milosrdných bratří nebylo bezpečné pro chodce, a dokonce by ani nijak nepomohlo dopravě. Křižovatku chtělo měnit město, investorem je Olomoucký kraj.

Tisíce aut denně projedou dopravním uzlem u kláštera Milosrdných bratří v Prostějově. Dvě křižovatky, čtyři přechody pro chodce. Město v minulosti plánovalo změnu. Místo jedné z křižovatek měl vzniknout kruhový objezd.

„O tom kruhovém objezdu ulic Vápenice, Olomoucká, tedy prostoru u kláštera Milosrdných bratří se hovoří už několik let. Jaký bude mít tvar, zda bude protáhlý, aby se lépe zprůjezdnila křižovatka ze Svatoplukovy ulice,“ vysvětluje mluvčí radnice Jana Gáborová.

Vlastníkem silnice a tedy i investorem případné stavby je Olomoucký kraj. „Investovat do ní budeme v případě, že bude v pořádku a že na ni budou v rozpočtu vyčleněny finanční prostředky,“ řekla mluvčí kraje Eva Knajblová.

Komplikace pro chodce

Jenže podle posudku policistů z prostějovského dopravního inspektorátu je taková stavba nevhodná. „Křižovatka Olomoucká – Vojáčkovo náměstí je příliš blízko křižovatky Svatoplukova – Újezd a jen těžko se sladí velmi blízká křižovatka se světelnou signalizací s křižovatkou okružní,“ uvedl policejní mluvčí František Kořínek.

Kruhový objezd by podle policie ztížil cestu také chodcům. „Jedná se o návrh, který by podstatně zhoršil bezpečnostní situaci chodců na křižovatce, protože tato komunikace je v Prostějově nejzatíženější. Dle sčítání odborné firmy je tu intenzita dopravy přes dva tisíce vozidel za hodinu,“ doplňuje Kořínek.

Podle Gáborové je budoucnost kruhového objezdu zatím otevřená. „Nová rada bude stát nyní před rozhodnutím, zda ten kruhový objezd realizovat. Město necítí potřebu jít do této stavby za každou cenu,“ dodala prostějovská mluvčí s tím, že dopravě ve městě by měly v budoucnu ulevit další plánované projekty, například severní obchvat města.