První sloku písně Ktož jsú boží bojovníci zazpívalo v Táboře 6453 lidí. Naskakovala husí kůže
Poté, co se podařil níže popsaný rekord, se už nelze divit, že před 600 lety utíkali křižáci předčasně z boje. Pokud totiž z úst husitů slyšeli to, co 16. září 2016 znělo na táborském Žižkově náměstí, musela se jim chtě nechtě rozklepat kolena.
Město Tábor totiž zorganizovalo v rámci tradičního husitského festivalu společný zpěv všech přítomných. Píseň Ktož jsú boží bojovníci přišel podpořit i zkušený profesionál Daniel Hůlka.
Nejdříve předzpěvoval, a poté společně s ním, ale následně i bez jeho podpory, zazpívalo první sloku této věhlasné písně 6453 přítomných. Přestože text chorálu je všeobecně znám, pořadatelé zajistili jeho projekci na dvou velkoplošných obrazovkách i předání tištěné verze každému z návštěvníků akce.
Představte si jen tolik textů vytisknout a ručně očíslovat! Ale všechny ty ne úplně jednoduché přípravy stály za to. Při mohutném zpěvu slavného chorálu všem přítomným, ale podle autentických výpovědí i posluchačům ve čtyři kilometry vzdálené vsi, doslova naskakovala husí kůže.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.