Řada pacientů zneužívá urgentního příjmu, protože se jim nechce čekat u doktora, říká Hynek Fiala

3. červen 2019

Urgentní příjem není žádná vyšetřovna a my nejsme žádní nadlidé, kteří budou mít úsměv na tváři i po dlouhé a náročné směně. To jsou myšlenky nejednoho medika, který v nemocnici pomáhá akutním případům. Jaká je funkce urgentu v rámci zdravotnického systému, jak funguje, a jak můžete některé zdravotní problémy řešit lépe než jeho návštěvou, to nám řekl Hynek Fiala, zástupce primáře urgentního příjmu FN Olomouc.

Zavedení pohotovostí na urgentních příjmech je dobrý nápad, ale navrhovaná reforma ministra zdravotnictví je běh na dlouhou trať: především proto, že práce „na urgentu“ je náročná a kvalitní lékaři kvůli špatným platům odcházejí do zahraničí, tvrdí Hynek Fiala. Ten se dlouhodobě potýká s přetlakem. Pořád to ale proti zahraničí ujde, neboť průměrná čekací doba je zde do půl hodiny. Je však na každém pacientovi, aby zvážil, zda opravdu potřebuje na urgentní příjem. Praktický lékař jim totiž dokáže od bolestí a nemocí pomoci mnohem lépe – už jen proto, že zná jejich osobní i rodinnou anamnézu.

autor: Pavel Juráš
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.