Rejvíz miluji, víc než čtyřicet let jsem s ním svázaná, mám tu své cesty, vyrostli tu mí vnuci, říká Věra Lejsková

Rejvíz
Rejvíz

Manželé Věra a Vlastimil Lejskovi tvořili evropsky významné klavírní duo. Založili Mezinárodní Schubertovu soutěž pro klavírních dua v Jeseníku.

Hodně natáčeli v olomouckém studiu Československého rozhlasu. Přátelili se se zdejším dramaturgem a dirigentem i vedoucím studia Milošem Konvalinkou. Během 60. a 70. let 20. století tu vznikly více než čtyři desítky jejich nahrávek. Mezi nimi také Skotská balada významného anglického skladatele Benjamina Brittena. V Olomouci byla v československé premiéře provedena za účasti autora v roce 1964.

Věra Lejsková s bustou svého manžela Vlastimila

Jak paní Věra Lejsková  s úsměvem říká, její manžel byl uměleckým šéfem jejich dvoučlenného souboru a ona tím administrativním. Vedla si také deník, který se jí zúročil v jejích vzpomínkových publikacích. Je autorkou řady knih a článků.

Na Rejvízu

Jak se ke psaní dostala, popisuje v krátkém rozhovoru, který si můžete poslechnout prostřednictvím odkazu v tomto článku a její Historky z Rejvízu v rozhlasovém zpracování uvede Český rozhlas Olomouc v pěti dílech počínaje nedělí 10. února v 18 hodin v cyklu Počteníčko.