Rejvíz miluji, víc než čtyřicet let jsem s ním svázaná, mám tu své cesty, vyrostli tu mí vnuci, říká Věra Lejsková

10. únor 2019

Manželé Věra a Vlastimil Lejskovi tvořili evropsky významné klavírní duo. Založili Mezinárodní Schubertovu soutěž pro klavírních dua v Jeseníku.

Hodně natáčeli v olomouckém studiu Československého rozhlasu. Přátelili se se zdejším dramaturgem a dirigentem i vedoucím studia Milošem Konvalinkou. Během 60. a 70. let 20. století tu vznikly více než čtyři desítky jejich nahrávek. Mezi nimi také Skotská balada významného anglického skladatele Benjamina Brittena. V Olomouci byla v československé premiéře provedena za účasti autora v roce 1964.

Věra Lejsková s bustou svého manžela Vlastimila

Jak paní Věra Lejsková  s úsměvem říká, její manžel byl uměleckým šéfem jejich dvoučlenného souboru a ona tím administrativním. Vedla si také deník, který se jí zúročil v jejích vzpomínkových publikacích. Je autorkou řady knih a článků.

Na Rejvízu

Jak se ke psaní dostala, popisuje v krátkém rozhovoru, který si můžete poslechnout prostřednictvím odkazu v tomto článku a její Historky z Rejvízu v rozhlasovém zpracování uvede Český rozhlas Olomouc v pěti dílech počínaje nedělí 10. února v 18 hodin v cyklu Počteníčko.

autor: Aleš Spurný
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.