Řemeslo může přinášet radost i skvělé uplatnění na trhu práce

19. únor 2018

Zaměstnavatelé pociťují nedostatek lidí ve strojírenských oborech. Zájem je o obráběče kovů nebo elektromechaniky. Jak je tu nás s řemeslnými obory?

Učňovské školství nemá na růžích ustláno. V některých případech odrazují děti od řemesla přímo rodiče. „Dítě zjistí, že by se mu líbilo být třeba truhlářem, pak přijde s tou myšlenkou domů a rodič často řekne: Ne, nebudeš truhlářem. Musel bys pracovat někde ve studené dílně, měl bys zaprášené ruce,“ říká ředitelka Střední školy železniční, technické a služeb Šumperk Irena Jonová. V dnešním poradníku také prozradí, o která řemesla je největší zájem a která jsou takzvaně na vymření.

autor: pis
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.