Replikanti na cestách. Legiovlak budil velký zájem také v Opavě

28. září 2016

Ve vysílání Českého rozhlasu Ostrava sledujeme cestu výjimečného pojízdného muzea v našem regionu. Je to takzvaný legiovlak.

Ve skutečných vagónech návštěvníci vidí, jak asi bylo československým legionářům mezi léty 1918 a 1920, když bojovali na Transsibiřské magistrále. Po Ostravě a Českém Těšíně vlak zastavil v Opavě.

I tam nemá nouzi o návštěvníky, kteří si mohou prohlédnout spací vozy, malou nemocnici, kantýnu anebo dobové zbraně. Najdete tam spoustu detailů – tehdejší peníze, tehdejší zbraně, dokonce tehdejší skleněné lahve.

„Legiovlak je vlastně pojízdné muzeum, ve kterém ukazujeme repliky různých typů vagónů, které naši legionáři používali za občanské války v Rusku. V současné době máme dvanáct expozičních vagónů,“ říká Zdeněk Votava z posádky legiovlaku.

Vlak si denně prohlédnou stovky lidí. Pokud je to na rušném nádraží, je jich více. V Opavě to například včera bylo kolem 800 návštěvníků.

„Pro návštěvníky máme takový benefit. V naší plukovní prodejně si mohou dohledat informace o svých předcích legionářích. Stačí jim k tomu o nich znát pouze nějaké drobnosti, jako je jméno, příjmení, místo nebo datum narození. A potom jim zjistíme informace o jejich předcích, dodává Votava.

V Opavě na okrajové koleji u uhelných skladů na východním nádraží bude stát legiovlak do 29. září. Pak se bude přesunovat do Hranic a otevře znovu 3. října.

autor: mrk
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.