Restaurátoři vyrábějí v Olomouci kopie posmrtných masek zakladatelů Československa

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Restaurátor Milan Stecker natírá posmrtnou masku Edvarda Beneše speciální hmotou

Restaurátoři v Olomouci vyrábějí kopie posmrtných masek Masaryka, Beneše a Štefánika. Jako dar je předá ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD při prezidentské návštěvě v Izraeli. Jedinou originální masku Milana Rastislava Štefánika na světě vlastní olomoucké Vlastivědné muzeum. Další dvě, které zapůjčilo do Olomouce Národní muzeum, jsou součástí výstavy ke sto letům republiky.

Všechny tři masky má teď na stole v restaurátorské dílně Milan Stecker. Právě na posmrtnou masku generála Štefánika dává jednu z několikamilimetrových elastických vrstev. „Samozřejmě je to zvláštní pocit, ale člověk z toho nesmí mít obavu. Musí se to dělat samozřejmě opatrně,“ říká.

„Když se ta hmota namíchá, je to dvousložkový tmel, který schne kolem 15, 20 minut, je třeba během této doby to natřít a uložit tam, kde je potřeba. No a pak to schne, čekáte zhruba dvě, tři hodinky, než to vytvrdne a můžete pokračovat dál. Takže ta forma bude hotová možná pozítří,“ popisuje postup práce restaurátor. Výroba kopie jedné posmrtné masky trvá zhruba čtrnáct dní.

Vzniknou celkem čtyři sady

Z každé masky udělá Milan Stecker s kolegy z Národního muzea čtyři kopie. Práci restaurátora sleduje ředitel vlastivědného muzea Rostislav Holásek. „V Olomouci zůstane jedna sada, jedna sada bude v pražském Národním muzeu, protože se na tom podílí, další sady by mělo dostat ministerstvo kultury, které má určité záměry, kam je dá a kde je vlastně bude prezentovat,“ upřesnil Holásek.

Výrobu masek si v Olomouci prohlédl i ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD. Jednu sadu posmrtných masek zakladatelů československého státu poveze na konci listopadu při prezidentské návštěvě do Izraele. Všichni tři státníci totiž měli k této zemi specifický vztah.

„Tomáš Garrigue Masaryk v době, kdy byl prezidentem Československé republiky, několikrát navštívil Svatou zemi. Edvard Beneš, který byl prezidentem po roce 1945, stál u počátků československé pomoci Izraeli. Rastislav Štefánik byl pilot a tady je ta vazba na naši pomoc izraelským pilotům a jejich výchovu tady u nás,“ uvedl Staněk.

Olomoucké Vlastivědné muzeum jako jediné na světě vlastní originální posmrtnou masku slovenského generála Štefánika. Sejmul mu ji olomoucký mikrobiolog Jan Kabelík a sochař Otakar Španiel po tragickém leteckém neštěstí u Bratislavy v roce 1919. Exponát vůbec poprvé muzeum vystavilo letos při příležitosti stého výročí Československa společně s posmrtnými maskami Masaryka a Beneše, které zapůjčilo Národní muzeum.