Revmatoidní artritida trápí častěji ženy, říká MUDr. Martina Skácelová

18. duben 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy MUDr. Martina Skácelová

Obvykle nastupuje revmatoidní artritida pozvolna, pacienti pozorují drobné otoky kloubů rukou a nohou. Někdy ale může přijít znenadání a během pár dnů způsobit akutní zánět velkého počtu kloubů.

„Jedná se o autoimunní onemocnění, takže nějaká prevence možná není,“ říká Martina Skácelová ze III. Interní kliniky Fakultní nemocnice Olomouc. Důležité je jít okamžitě k lékaři. Včasná diagnóza vede k lepšímu ovlivnění choroby nebo zastavení její aktivity.

Důležitou roli v případě revmatoidní artritidy hraje genetika, častěji nemocí trpí mladé ženy ve věku od 30 do 50 let. „Dispozice se dopředu zjistit nedají, choroba nemusí u člověka, který ji má v rodině vůbec propuknout, ale riziko je určitě větší,“ dodává MUDr. Skácelová.

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.