Rodák z Hranic na Přerovsku vyrábí malé parní stroje inspirované Amerikou. Stavba jednoho mu trvá až tři roky

9. červenec 2024 12:08

Narodil se v Hranicích, bydlel v Přerově, teď žije v Brně, ale rád se vrací. Staví malé parní stroje. Modely, které když spustí, vytvoří se kolem hlouček lidí, a ti kladou otázky. Pavla Buchtu jsme o víkendu potkali na Helfštýně.

„Jsou to zmenšené parní stroje, modely. Když byly velké, tak to používali jako pohon do nějakých závodů, například ve strojní výrobě. Soustruhy, frézy a tak dále,“ popisuje Buchta své výrobky.

Při jejich tvorbě se inspiruje historickými americkými stroji. Má ale i takové, které jsou vymyšlené. „Takzvaně co dům dal,“ směje se.

Jejich výroba zabere i tři roky. „Ale pokud by člověk nepracoval a vyráběl jen ty stroje, tak to trvá tak tři, čtyři měsíce,“ dodává.

S úžasem pozorující kolemjdoucí na Helfštýně zajímalo například i to, kolik takový přístroj stojí. „Někdo mi nabídl za jeden model 200 tisíc, ale za 200 tisíc se tři roky života prodat opravdu nedají,“ zmínil Buchta.

Někdo mi nabídl za jeden model 200 tisíc, ale za 200 tisíc se tři roky života prodat opravdu nedají.
Pavel Buchta, majitel malých parních strojů

Kolik do nich sám investuje? Jak výroba probíhá? Nejen to si poslechněte v reportáži Aleše Spurného.

Pan Buchta a jeho stroje by měly být příště k vidění na Dobové pouti v Drahotuších 27. července.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

autor: Aleš Spurný
Spustit audio

Související