Rodák z Přerova a architekt z Vídně ovlivnil tvář Olomouce po zbourání hradeb na konci 19. století

6. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Fasáda Otáhalova domu v Ostružnické ulici
0:00
/
0:00

Letos si připomínáme 160 let od narození a 100 let od úmrtí Jakoba Gartnera. Architekta, který pro Olomouc vyprojektoval nejen velkolepou synagogu.

Je také autorem velkých činžáků na okružní ulici, která byla budovaná po vídeňském vzoru jako velkoměstský bulvár v místech původních hradeb po zrušení olomoucké pevnosti. Jeho činžovní domy ale najdeme i v jiných olomouckých lokalitách. Řada z nich vznikla na obejdnávku židovského stavitele Moritze Fischera.

Gartner také navrhl vilovou čtvrť na okraji dnešních Smetanových sadů. Vily, které připomínají zámečky, patřily významným židovským podnikatelům. Slavná vila na rohu ulic Vídeňská a Havlíčkova byla postavena pro sladovníka Eduarda Hamburgera.

Fasády Gartnerových domů jsou bohatě zdobeny, rodinné domy s věžičkami ve Vídeňské ulici připomínají malé romantické zámky. Jeho stylem byl pozdní historizmus, čerpal z vlivů minulých stavebních slohů, které také propojoval. Do Olomouce ovšem přinesl i secesi.

Pöttingeum

Za krátkou dobu vyprojektoval pro Olomouc asi padesát staveb. Jeho největší, dodnes stojící olomouckou realizací je novogotická budova ústavu pro výchovu dívek. Přestože Gartner proslul jako stavitel synagog, byla tato stavba vybudovaná nákladem probošta olomoucké kapituly u katedrály sv. Václava, hraběte Emanuela Pöttinga, a zahrnovala i katolickou kapli.

autoři: Aleš Spurný , pese
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.