Rodiče v Olomouci protestují proti omezení počtu tříd na osmiletých gymnáziích

22. duben 2015

Podpora technického vzdělávání se nám nelíbí. To vzkazují stovky rodičů dětí, které se letos hlásí na víceletá gymnázia v Olomouci. Kraj totiž letos omezil počet prvních tříd na jednom z nejprestižnějších - na Slovanském gymnáziu. Vychází tak vstříc novému trendu - podpořit zájem dětí o technické obory.

„Chtěl bych být kouzelník. Takže ta vysoká škola se mi bude hodit na nějaké matematické triky,“ svěřil se páťák Vojtěch Kubala. Aby to jednou dotáhl na vysokoškolskou matematiku, zkouší přijímačky na elitní Slovanské gymnázium v Olomouci. Je to ale sázka do loterie. Zájem je rekordní. Berou každého osmého.

Kraj totiž letos snížil počet tříd primánů na jednu a preferuje technické obory. Ředitel největšího gymnázia v Česku, v Olomouci-Hejčíně, Evžen Majer to považuje za chybu: „Z těch děvčat, co nebudou přijata po té páté třídě, kdy mají samé jedničky, žádný soustružník ani kominík nebude.“

Rodiče olomouckých školáků považují situaci za katastrofální. Neodpovídá tomu, že Olomouc je univerzitní město. S peticí, pod kterou se během pěti dní podepsalo téměř 500 rodičů, se obrátili na kraj.

Omezování míst na osmiletých gymnáziích je podle jednoho z kritiků, Martina Kubaly, časovanou bombou: „Došlo to tak daleko, že v letošním roce už je v Olomouci otevřených pouze 114 míst pro děti z pátých tříd. Olomouc je zhruba stotisícové město, a když to srovnáme třeba s Přerovem nebo Prostějovem, tak tam mají otevřených volných míst 90. Chceme upozornit krajské politiky, kteří to mohou změnit, že tady je něco v nepořádku a že by se tím měli zabývat, protože je to svým způsobem časovaná bomba pro celý region.“

Mluvčí krajského úřadu Kamila Navrátilová ale upozorňuje, že počet žáků gymnázií v Olomouci patří mezi nejvyšší v republice a o omezování nemůže být řeč, letos se tu otevírá osm tříd víceletých gymnázií: „Celkem bude v Olomouci od 1. září otevřeno 18 a půl prvních ročníků na gymnáziích.“

Změnu trendu ve prospěch technických oborů poznala ředitelka olomoucké strojírenské průmyslovky Martina Zahnášová. Mají dvojnásobek přihlášek, než můžou přijmout a je to dobře: „Průmysl udává vlastně tempo růstu hrubého domácího produktu.“

Navíc ví, že hodně studentů osmiletých gymnázií v průběhu studia zběhne k nim na průmyslovku. Nebo si u nich po maturitě dodělává zrychlenou dvouletou maturitu z technických oborů: „Jsou lehce zaměstnáni a mají krásná místa s perfektním finančním výdělkem.“

Malý Vojta ví, že ani čarodějné triky mu v přijetí na prestižní gymnázium nepomůžou. V záloze má proto variantu, jak si svůj kouzelnický sen splnit. Vezme to přes základní školu: „Půjdu zkusit srovnávací testy na Hálkovu. Tam se dá zase naučit dost angličtina, která mě taky baví.“

autor: bam
Spustit audio