Rok 1964: Zvítězili Eva Pilarová a Karel Gott

20. červen 2020

Hudební anketa má nově dvě kategorie. Mezi zpěváky obhájil své vítězství z předešlého roku Karel Gott. První interpretkou v historii československé populární hudby, která přebrala Zlatého slavíka, se stala Eva Pilarová.

V roce 1964 byla na trh uvedena tisícovka neboli automobil Škoda 1000 MB. Časopis Mladý svět také připravil pro hlasující v anketě novinky. Společná kategorie interpretů se rozděluje na dvě - jedna je pro zpěvačky a druhá pro zpěváky. Dále mají hlasující napsat i jména autorů a názvy tří písniček, které se jim nejvíce líbily a proč. V roce 1963 hlasovalo 4959 fanoušků, v roce 1964 jich bylo už 6490.

Nejpopulárnější písní roku se staly Schody do nebe z pera Karla Kopeckého a Jindřicha Faktora. Vítězství z předcházejícího roku obhájil Karel Gott a zároveň se stal prvním vítězem samostatné kategorie zpěváků. První interpretkou v historii československé populární hudby, která přebrala Zlatého slavíka, je žena, jejíž jméno se v anketě objevuje od samého začátku - Eva Pilarová.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.