Rok 1965: Zvítězili Helena Vondráčková a Karel Gott

27. červen 2020

V roce 1964 získala Helena Vondáčková prvního Zlatého slavíka ve své kariéře. Hitem roku se stala píseň Cesta rájem.

Rok 1965 mají v rodném listě například herci Martin Dejdar, Václav Kopta, Jan Šťastný, Michal Suchánek nebo Petr Rychlý. Sportovci Dominik Hašek, Helena Suková i Bomber Tomáš Skuhravý, a i ti jejichž jména se v budoucnu ve slavičí anketě objeví Anna K, Kamil Střihavka, Josef Vojtek a hlavně i v anketě popularity velice úspěšný Petr Muk.

A v anketě Zlatý Slavík je to teprve podruhé v historii, kdy se hlasuje zvlášť pro zpěvačky a pro zpěváky.

Zatím, co o rok dříve se Helena Vondráčková jako nováček a vítězka soutěže Hledáme nové talenty nedostala mezi tři nejpopulárnější a skončila čtvrtá, teď už je miláčkem národa. Je Zlatou slavicí 1965.

Karlu Gottovi vyšlo v roce 1965 album pod stejným názvem "Zpívá Karel Gott" a byla to jeho první samostatná LP. Díky ní získává svého třetího Zlatého slavíka v kariéře.

autoři: Martin Hrdinka , JMys
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.