Rostou ve městě, a my si jich nevšímáme. Kytky, které jsou tu s námi rády, přestože je nepěstujeme

23. červen 2019

Na sídlišti vidíme před pokosením louky plné pestrých květů. V bažince pod hradbami objevujeme exotickou léčivku. Kolem trati potkáváme rostlinné migranty.

Lesní jahodu i jahodku, okrasnou rostlinu z východu, nacházíme při cyklovýletu s botanikem Václavem Dvořákem pod hradbami v olomouckých Bezručových sadech. Na skalách trčících ze zdiva olomouckého opevnění roste pestré společenství různých bylin i dřevin. Objevujeme džungli na březích Mlýnského potoka pod mostem na Masarykově třídě.

Zajímavou vzácnou bylinou z dob minulých je merlík smrdutý. Této drobné rostlině se líbí na historickém místě pod katedrálou svatého Václava. Jiný merlík, tentokrát původem z Austrálie, vidíme ve spárách mezi dlažbou na dalším historickém místě kdysi hlavního města Moravy – na Svatomichalském návrší. Na náměstí Republiky pod okrasnými truhlíky si našla místo kopřiva žahavka.

 

autor: Aleš Spurný
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.