Rozhledna na Velkém Kosíři je opravená. Po více než roce se turistům znovu otevře 1. června

17. květen 2018

Dělníci dokončili opravu rozhledny na Velkém Kosíři. Věž byla více než rok zavřená kvůli špatné statice schodiště. Obce mikroregionu se s projektantem a stavaři nemohly shodnout, čí je to chyba. Nakonec věž opravila na své náklady stavební firma. Znovuotevření rozhledny pro veřejnost je naplánováno na 1. června.

S předsedkyní mikroregionu Kosířsko Hanou Rozsypalovou jsme vystoupaly 158 schodů na rozhlednu na Velkém Kosíři. Jsme jedni z prvních po více než roce. „To schodiště se trochu vyklonilo. Statik ho doporučil podpořit ještě zespod,“ vysvětluje důvod rekonstrukce Hana Rozsypalová.

„Při prvním pohledu si všimnete nových vzpěr pod tubusem schodiště. Jsou tam další zpevnění, která nejsou pouhým okem viditelná. Další vzpěry jsou nad schodištěm,“ popisuje zástupce stavební firmy Jaromír Machač.

Při výstupu nahoru schody hlasitě vržou. „To je běžné při styku dřeva s dřevem, vzniká tento zvuk, ale na pevnost to nemá vliv,“ říká Jaromír Machač. Potvrdil také, že při dodržování předpisů a provozního řádu je teď rozhledna bezpečná.

Výhledově čekají věž ještě další opravy. „Budou se posilovat ztužidla kolem celé rozhledny a budou se dělat nějaké udržovací práce,“ upřesňuje projektant rekonstrukce Zdeněk Vejpustek.

Při prudším větru bude vstup na rozhlednu zakázán. Jeho sílu na vrcholu věže bude měřit meteorologický přístroj anemometr.

autor: mot
Spustit audio