Rozhledna na Velkém Kosíři zřejmě půjde k zemi. Zástupci Mikroregionu Kosířsko doporučili její demontáž
Dvanáct let stará rozhledna na kopci Velký Kosíř na Prostějovsku je už od října loňského roku zavřená kvůli špatnému technickému stavu. Tento týden se zástupci devíti členských obcí Mikroregionu Kosířsko shodli na doporučení rozhlednu demontovat. Konečné slovo ale budou mít ještě jednotlivá obecní zastupitelstva.
Rozhledna, která bývala vyhledávaným turistickým cílem, se postupem času dostala do havarijního stavu. „Můžete se podívat až do nejvyššího patra, kde je poprvé – nebo poprvé po velmi dlouhé době – vidět skrz. Důvodem je, že tam úplně chybí podlaha. A právě to je nejproblematičtější místo, protože pod ní jsou nosné trámy, které hniloba poškodila nejvíc,“ říká Ondřej Mikmek, starosta Slatinic na Olomoucku za KDU-ČSL.
Na Velký Kosíř přicházejí i přes uzavření rozhledny turisté. Iva Vinklárková přišla s partou přátel a uzavřená rozhledna ji zklamala. „Na rozhledně jsem byla několikrát, ale teď je už delší dobu opakovaně zavřená, což je škoda,“ uvedla. Novou stavbu by uvítala: „Hlavně aby byla opravdu funkční – aby se nestalo, že tu pár let bude stát, budete se těšit, a pokaždé když přijdete, se tam stejně nedostanete,“ dodala.
Mikroregion Kosířsko, který rozhlednu vlastní, doporučil nejen její demontáž, ale také vypsání soutěže na návrh nové věže. „Pakliže se k tomu zastupitelstva přikloní, že tuto variantu schvalují jako pokračování a přislíbí finanční prostředky pro realizaci této varianty, tak vyhlásíme soutěž pro architekty a projektanty,“ popsal předseda mikroregionu a místostarosta Lutína Dalibor Kolář.
Demolice by se podle něj týkala pouze vrchní části rozhledny. Spodní část s toaletami, občerstvením a suvenýry by měla zůstat zachována. Zachována by měla být také připomínka dárců, kteří na rozhlednu v minulosti přispěli.
„Buď se tam přímo objeví schody, které si lidé symbolicky zaplatili, nebo tam vznikne – řekl bych – kreativní a pěkně zpracovaná pamětní deska se jmény všech dárců. A tím pádem se nikdy nezapomene, že právě jejich příspěvek pomohl tuto stavbu uskutečnit,“ doplnil starosta Mikmek.
Dělníci by podle něj mohli současnou konstrukci demontovat během nadcházející zimy.
Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify nebo Apple iTunes.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Soud v České Lípě neposlal muže podezřelého z krádeže lebky sv. Zdislavy do vazby
-
Mezi posledními z ukrajinských měst odchází klenotníci. Zájem je o velké dary i online svatby
-
Úniky z kybercvičení a operace informačních sil: Řehka má na stole k řešení návrhy na potrestání
-
Totalitář mocnější než Stalin. Krutý Franco izoloval Španělsko a zklamal Hitlera