S následky kůrovcové kalamity hodlá vedení olomouckých městských lesů bojovat adopcí

26. červen 2019

Pracovníci olomouckých městských lesů řeší problém, jak co nejrychleji vrátit stromy do holin po kůrovcové kalamitě. A rozhodli se pro adopci. Spočívat bude v tom, že městská firma nabídne lidem možnost si vysadit svůj kousek lesa. O sazenice, nářadí a veškeré zázemí se postará sama. Zájemcům bude stačit, když se do půlky října, kdy adoptivní výsadba začne, vybaví dostatkem energie a pracovního nadšení.  

Ředitel společnosti městské lesy Olomouc David Janásek na jednom z čerstvě pokácených smrků ukazuje lezoucího kůrovce. Kvůli němu, suchu a vichřicím se v Olomouckém kraji musely pokácet stovky tisíc stromů. Městské lesy kvůli kalamitě také značně prořídly. „Lesní správa Huzová hlásí zasažených celých 1900 hektarů, co se týče správy Březové, tak tam necelá polovina, tedy řádově tisíc hektarů,“ říká Janásek.

Zbytky smrkových lesů si prohlíží olomoucký primátor Miroslav Žbánek z hnutí ANO. „To, co stále ještě stojí a je zelené, tak ten kůrovec opět v dohledné době poškodí,“ říká primátor.

Holiny po lesích napadených kůrovcem na Olomoucku

Lesníci a zástupci města teď řeší, jak rychle zalesnit obří holiny. Náklady tak astronomicky rostou. „V minulých letech jsme zalesňovali standardně dvacet až třicet hektarů holin. Jenom pro letošní rok máme na jaře zalesněno 130 hektarů holin a na podzimní zalesňování je to 80 hektarů. Na jaře jsme zasadili téměř milion sazenic. Ty částky jsou astronomické, cena jedné té sazeničky se pohybuje mezi pěti až deseti korunami plus doprava na místo a doprava,“ dodal Žbánek.

Holiny po lesích napadených kůrovcem na Olomoucku

A tak město přišlo s nápadem, jestli by tzv. adopcí kousku lesa, tedy s vysázením, nepomohli Olomoučané a obyvatelé blízkého okolí, kteří si tak v budoucnu můžou ohlídat, jak zrovna jejich stromy rostou. „Pro ten projekt dobrovolnického zalesňování jsme se dohodli vyčlenit deset maximálně dvacet tisíc kusů sazenic. Chtěli bychom v něm pokračovat i v jarním zalesňování,“ uzavřel primátor.

Přichystané budou především sazenice buku, které doplní duby, modříny, smrky, jedle, olše, břízy nebo osiky.

autor: bam
Spustit audio