S odkládáním se paradoxně nejlíp bojuje dobrým odpočinkem, říká autor knihy Konec prokrastinace

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Petr Ludwig
0:00
/
0:00

Radí lidem, jak méně prokrastinovat, pomáhá společnostem zlepšovat firemní kulturu, snaží se popularizovat kritické myšlení. Přednáší u nás i ve světě.

První firmu založil Petr Ludwig už při studiu na vysoké škole. Dnes je mu třiatřicet a podniká nejen v Česku, ale také ve Spojených státech amerických. Jeho kniha Konec prokrastinace byla přeložena do 17 jazyků a po světě se jí prodaly stovky tisíc.

Hlavní příčiny toho, proč často odkládáme věci, jsou podle něj dvě: „Jednou z nich je nedostatek smyslu. Když člověk dělá nějakou činnost, ve které nevidí smysl, tak ji odkládá. Na druhou stranu, když člověk dělá něco z takzvané vnitřní motivace, typicky koníčky, tak většina lidí je odkládat nebude. Takže je to hodně o motivaci. Jak najít tu správnou motivaci, jak se do těch úkolů namotivovat. Druhým hlavním důvodem je nedostatek vůle. Máme studie o tom, že vůle se dá posilovat v čase. … Což je dobrá zpráva, protože díky tomu můžeme prokrastinaci výrazně omezit.“

Nejen to, jak pracovat s motivací, jak upevnit vůli, abychom prokrastinovali méně, se od Petra Ludwiga dozvíte v rozhovoru Petry Ševců.

autor: pese
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová