Sběratel vystaví sbírku lyží, bot a holí. Muzeum hodlá otevřít v polovině září na Rejvízu

23. srpen 2021

Před lety trénoval českou reprezentaci v běhu na lyžích, dnes se věnuje nadané mládeži. Vedle toho Květoslav Žalčík provozuje ve zlatohorské osadě Rejvíz v Jeseníkách penzion. V době covidových restrikcí měl hodně volného času a tak si vytřídil svou sbírku starých lyží. Už za nedlouho je lidé uvidí v jeho novém muzeu.

Ze sbírky lyží, holí a bot Květoslava Žalčíka

„Opravdu člověk našel čas, na které by ho normálně nenašel. Tak se to nějak zrodilo,“ vzpomíná Žalčík. Většina lyží už je svém místě, připevněná ke zdi. U některých nechybí historické hůlky, kolem jsou i boty, sněžnice či dresy bývalých olympijských závodníků i s vlastnoručními podpisy.

Ze sbírky lyží, holí a bot Květoslava Žalčíka

„Můj kamarád lyžník Aleš Suk od Vrchlabí mě motivoval. Měl úžasnou sbírku lyží, holí a bot. Já jsem začal sbírat před osmi lety. Sbírka obsahuje asi 250 kusů. Nejstarší lyže jsou asi 120 až 150 let staré. Ještě tu přibude koutek slávy zlaté generace Noumannové, Bauera, Koukala.

Ze sbírky lyží, holí a bot Květoslava Žalčíka

V hobby podporuje Květoslava Žalčíka i jeho žena Martina. „Oba máme rádi staré věci. Rádi chodíme do starožitnictví a vetešnictví. Splnil si svůj sen,“ přiblížila Martina Žalčíková.

S některými páry lyží si p. Žalčík doslova vyhrál. „Některé ty lyže jsem nechával v úplně půvopdní podobě i s pavučinami a kousky mechů. S některými, kde bylo zrezivělé vázání, to bylo o hodinářské práci,“ popisuje a ukazuje mi jedny z nejstarších kousků.

Nejednou už staré lyže na vlastní kůži také vyzkoušel. Dokonce i jeho manželka, a oba připouštějí, že pohyb na nich není vůbec snadný. „Lyže je těžká, většinou se jede v období, kdy sníh už taje, takže ta lyže tou vodou nasákne. V podstatě se nesvezete,“ popisuje Martina.

V expozici zbývá dokončit poslední sekci. Bude obsahovat lyže, ke kterým má Květoslav Žalčík nejsilnější vztah. Muzeum plánuje otevřít 18. září.

autor: aja
Spustit audio