Sečení trávy – horké téma těchto dní

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy sekačka na trávu, sečení trávy

Jaro patří k nejhezčím obdobím v roce, současně je velmi náročné na čas pro všechny majitele travnatých ploch. Je jedno, jestli vlastníte zahradu, předzahrádku nebo golfové hřiště.

Pokud chcete, aby váš pozemek hezky vypadal a váš trávník byl zdravý, chce to váš čas, nebo služby odborníků. Inspiraci můžete načerpat při poslechu Dobré rady se specialistou na sečení trávy Davidem Juřicou.

Jak správně a jak často sekat trávu?

Objevují se dva extrémně rozlišné názory. Jeden z nich doporučuje všechny vymoženosti dnešní doby v podobě různých druhů sekaček i postupů péče o trávník, jako je vertikulace (provzdušńování) nebo pískování. Opačný názor říká, že bychom se měli držet toho, co moudře dělávali naší předkové a tudíž nepropadnout trendu anglických trávníků, ale nechat růst pampelišky a další druhy, pro naše podnebí obvyklých rostlin, a sekat kosou.

„Nikomu nechci říkat, že ta nebo ona cesta je ta jediná správná. Potřeby lidí se prostě v čase mění. Pokud žijete ve městě a jste pracovně velmi vytíženi, potom možná toužíte po trávníku, který nedá moc práce a který bude sloužit pro rekreaci. Jiné požadavky bude mít člověk, který vlastní sad a zahrádkářství je pro něj koníčkem,“ říká David Juřica.

Sečte a provzdušňujte

Sečení trávníku je podle odborníků jeden ze základních postupů v péči o trávník. Nevhodně posečená plocha zanechá nejen nekvalitní estetický dojem, avšak může dojít i k poškození trávních jedinců a tím i k nenávratným změnám v trávním porostu.

Provzdušňování neboli prořezávání, takzvanou vertikulaci je podle odborníků nutné provádět u těch trávníků, které jsou soustavně namáhány naší činností. Soustavným sešlapáváním se půda utuží a provzdušnění nestačí obnovit ani přirození živočichové jako jsou například žížaly. Vertikulace spočívá v narušení drnu a povrchu půdy svislým řezem, kdy dochází opět ke zkypření a provzdušnění půdy a odstranění zbytků posečené travní hmoty - zdroje plstnatění.

„Roli při rozhodnutí, jaký typ trávníku si pořídit a jak o něj pečovat, určitě hraje i to, zda bude například rodině sloužit u domku denně a budou si na něm hrát malé děti, nebo zda jde o trávník na zahradě, kde lidé tráví dovolenou, jednou nebo dvakrát v roce,“ dodává David Juřica. Při poslechu Dobré rady se dozvíte také to, jak jeho firma pečuje o veřejná prostranství nebo řeší sečení trávy na stavebních pozemcích.

Sedmikrásky v trávníku aneb romantik jihne, zahrádkář běsní