Senioři se v Olomouci učí říkat 'Šmejdům' ne

14. červenec 2016

Nedáme se. To je úderný název projektu, který učí vyzrát na neodbytné podvodníky při prodejních akcích nebo nezvané podomní obchodníky u prahu bytů. Pořad složený z hraných scének a odborných přednášek vymyslela olomoucká psycholožka Romana Mazalová, spoluautorka dokumentu Šmejdi.

Od samého začátku útočí na příchozí seniory herci i Romana Mazalová. Právě senioři podle ní snadno podlehnou podvodné nabídce.

„Byli vychováni v jiné době. Je to hlavně skupina, která se nerada hádá. Nemají rádi instituce, jsou zvyklí poslouchat autority, protože byli vychováváni jiným stylem než my. Pokud na ně někdo zakřičí nebo jim něco rozkáže, tak jsou zvyklí a ochotní poslouchat,“ říká.

Podle Romany Mazalové by tento projekt měl v seniorech zůstat jako memento.

„Snažíme se je uvádět do toho stresu, snažíme se využívat reálných situací. Máme tam také momenty překvapení, které si myslíme, že s nimi otřesou natolik, že by to mohly být trvalé poznatky.“

Psycholožka Romana Mazalová

Paní Anna Šubíková neželela času a na akci se do Olomouce vypravila až z Břidličné. Vstávala ve čtyři ráno. Se šmejdy už své zkušenosti má: „Nechala jsem se také napálit. Protože mám zdravotní problémy, tak jsem uvěřila, že mi to pomůže. Potom jsem zjistila, že to byly vyhozené peníze.“

Teď už přístroj za deset tisíc odpočívá u ní ve skříni. Mezitím už herci simulující obchodníky nabízejí přítomným máslo za 270 korun. Paní Šubíková prý už ale žádným lákavým nabídkám nepodlehne a radí: „Na takové akce vůbec nejezděte.“

Romana Mazalová je ještě razantnější: „Nepřemýšlet a říct hned na začátku jasné ne. Vždy je jednodušší říct ne na začátku než kdykoliv později. Nevymlouvat se, nezaplétat se do nějakých lží, nemyslet si, že toho prodejce nějak přechytračím, ale říct jednoznačné ne.“

autor: bam
Spustit audio