Setkání s literaturou

r_2100x1400_regiony.png
25. leden 2004
r_2100x1400_regiony.png
Jan Křesadlo: KRAVEX

Kravex 5 aneb Potíže stavu beztíže.
Rozhlasová adaptace úryvku z románu.
Podobenství o světě, který nám není tak vzdálený.

Znám spisovatele, o němž je určitá skupina čtenářů - mezi nimi i já - přesvědčena, že jejich doba ještě přijde.

Do této skupiny přináleží i Jan Křesadlo, ročník narození 1926, autor knih jako Mrchopěvci, Fuga trium, Vara guru, Zámecký pán aneb Antikuro či v Olomouci vydaných svazků Království české a jiné polokatolické povídky, Dům či Kravex 5 aneb Potíže stavu beztíže.

Právě poslední z nich nás zaujala natolik, že jsme se rozhodli z ní vybrat malou část a tu vám dnes nabídnout.

U zrodu jejího napsání stála zhruba před 15 lety tato příhoda: Jan Křesadlo měl obdržet v roce 1984 prestižní exilovou literární cenu Egona Hostovského. Již si o tom povídali všichni emigrantští vrabci na střeše, jenom příslušný papír ne a ne přijít. Že bych nakonec tu cenu nedostal, převaloval se tenkrát autor neklidně na lůžku? Ale ne, nic se nestalo, žádné temné síly nad spravedlivým verdiktem poroty nezvítězily, ale pochybnosti v spisovatelových útrobách zůstaly ukryty zřejmě na věky. Částečně se z nich vyléčil tím, že o svém napětí napsal knihu nazvanou Kravex 5.

Křesadlovo spisovatelské zpodobnění Homér Křídlo je starcem na penzi a bludně se domnívá, že je laureátem ceny Ervína Topolského.

S pomocí svého věrného biokybernetického psa Hirhuly se dostává na zemědělskou družici-kravín, kde vliv beztíže působí na dojnice tak, že je zde ekonomicky únosné tolerovat i vedlejší zcela nevýdělečný podnik - opatrovací ústav pro literáty-laureáty. Homér Křídlo však i tady zůstává outsiderem.

Podřadnější roli vděčně přijímá, šťastný, že je obklopen skutečnými vznášejícími se velikány písemnictví, kupříkladu Danielem Lévenlochem čili Josefem Škvoreckým či Romanem Kočicou neboli Milanem Kunderou, a lehkost jeho vlastního bytí mu tedy přijde snesitelná...

Ještě, než se zaposloucháte do naší ukázky, dovolte mi doplnit, že Jan Křesadlo zemřel v roce 1995 a že se vydání knihy nedožil, neboť vyšla až v roce 2002.

Pro rozhlas vybral a v úvodu hovoří Petr Hanuška
Účinkují: Radko Choc, Jaroslav Krejčí, Rudolf Máhrla, Vlasta Hartlová
Zvuk, záznam a střih: Mirka Sychrová
Hudební spolupráce: Antonín Schindler
Režie: Michal Bureš

Poslouchejte Český rozhlas Olomouc na frekvenci 106,8 nebo na internetu (v nízké, střední nebo vysoké kvalitě).