Setkání s literaturou

r_2100x1400_regiony.png
2. březen 2003

Emil Hakl: O RODIČÍCH A DĚTECH

Pro rozhlas vybral Petr Hanuška
V hlavních rolích: Josef Bartoň a Filip Čapka
Zvuk, záznam a střih: Zdeněk Slavotínek
Režie: Michal Bureš

Ve svém úvodním slově mám zcela jako spořádaný člověk ve zvyku připomenout něco ze života a díla autora, z jehož knížky si budeme číst, a navíc vždy připojím i krátkou charakteristiku samotného textu. Dnes budu líným a nabídnu vám krátký citát, který Emil Hakl či odpovědná redaktorka svazku Milena Masáková umístili na obálku knihy nazvané téměř pedagogicky: O rodičích a dětech.

"Procházka, to je typicky evropská disciplína. Procházejí se lidé po celém světě, ale na našem malém zaprášeném kontinentu vybrousil čas umění procházky až k jisté dokonalosti. Procházka v evropském pojetí je totiž magický úkon, spojující sportovní výkon s modlitbou, fňukání sfér s řevem dávno vyhynulých zvířat a vzájemnou výměnu výčitek s vyprávěním vtipů a fórků. O jedné takové procházce je tato kniha." Tolik slovo na obálce Haklovy knihy O rodičích a dětech.

Emil Hakl: O RODIČÍCH A DĚTECH

A přece jen, abych nebyl až tak pohodlným, dodám, že Emil Hakl je ročník 1958, že pracoval jako strojař, skladník, knihovník, zvukař, textař a redaktor, že je autorem knih Rozpojená slova, Zkušební trylky z Marsu, Konec světa a Intimní schránka Sabiny Black, a že patří k těm autorům, který je jazyk nástrojem popisu světa naplněného událostmi, minidramaty, rozkošemi, radostmi, strastmi a vším naším existenciálním harampádím až po okraj. Je typem vypravěčského vulkánu, což je mu někdy vyčítáno, který se v knize - dialogu otce se synem - narativně ukáznil, stylisticky vystřízlivěl a výsledkem je pak rozkošnický text propojující zdánlivě banální se zdánlivě neuchopitelným kosmickým.