Setkání s literaturou

r_2100x1400_regiony.png
12. leden 2002
r_2100x1400_regiony.png
Jiří Hájíček: DOBRODRUZI HLAVNÍHO PROUDU

Pro rozhlas vybral Petr Hanuška
V hlavní roli: Vladimíra Včelná
Zvuk, záznam a střih: Zdeněk Slavotínek
Režie: Michal Bureš

Pětatřicetiletý českobudějovický prozaik Jiří Hájíček patří k těm autorům, kteří si umějí svého čtenáře zcela podmanit. Dokázal to nejen ve dvou povídkových knihách Snídaně na refýži a Zloději zelených koní, ale stejně úspěšně si vede i ve svém prvním románě nazvaném Dobrodruzi hlavního proudu.

Vyšel v něm vstříc typu čtenáře, který má rád klasicky střižený příběh ze současného světa.

Mladá milenecká dvojice Pavel a Dominika k sobě vzplane na konci 80. let horoucí láskou, jejíž intenzita postupně uvadá a jejich vztah se dostává do hluboké krize. Mimochodem i tím, že polistopadové časy jim umožňují, aby realizovali své sny. Pavel zcela propadá podnikání, Dominika pak odjíždí do Francie hledat své příbuzné a kořeny vlastního já.

Příběh se odehrává v typických kulisách 90. let, vykreslených se všemi společenskými skandály, restitučními kauzami, podvody, krachy, vězněním, ale i možností cestováním a otevírání se nových světů.

Hájíček však nechce ulpět na nějaké sžíravé kritice poměrů, zajímají ho především lidé, zvláště vztah obou zmiňovaných protagonistů. Celým románem se prolíná a dominuje důležitá otázka: Je možné se vrátit a začít znovu?