Šípkový čaj byl vždy velmi oblíbený a Iva Hüttnerová prozradí proč

Bez sušených šípků se dřív neobešla žádná domácnost. Nejčastěji se z nich vařil čaj. Pomáhá při nachlazení, je účinný při křečových žilách a dokonce je dobrý pro naše kosti nebo zuby.

Šípek je zkrátka univerzální. Naše babičky po něm sáhly také při infekcích žlučníku, ledvin, dýchacího systému nebo při nadýmání a závratích. Zapomenout nesmíme ani na to, že šípkový čaj zlepšuje soustředění a vaří se při paradentóze. Jednoduše řečeno, kudy teče, tudy léčí. A možná právě to je ten důvod, proč dřív stál na plotně připravený každý den.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.