Školáci na Přerovsku a Olomoucku obchodovali s léky s podobným účinkem jako pervitin

Antibiotika pilulky léky
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Antibiotika pilulky léky

Rozsáhlý případ nelegálního obchodování s léky odhalili kriminalisté v Přerově. Zneužívali je školáci ze základních a středních škol na Přerovsku a Olomoucku. Podle kriminalistů do obchodů bylo zapojeno na osm desítek dětí a mladistvých. Ve 13ti případech už zahájili trestní řízení.

„Osobně nepamatuji, že bychom tady evidovali případ, že by to mladiství páchali v takovém množství a rozsahu,“ říká vedoucí vyšetřovacího týmu Jaroslav Mikeška. Děti a mladiství podle něj zneužívali léky Ritalin a Xanax, které se předepisují hyperaktivním dětem. Na zdravého člověka ale mají povzbuzující účinky. „Obsahuje zakázanou látku methylfenidát, což je látka podobná amfetaminu, to znamená, že to má povzbuzující účinky, Ritalinu se také slangově říká dětský koks. U toho léku prováděli distribuci tak, že prodávali jednu tabletu za sto korun,“ potvrzuje policejní komisař Michal Hradil.

Policisty na případ upozornil otec 14tiletého chlapce z Přerova. Měl podezření, že jeho syn užívá drogy. Nakonec kriminalisté zjistili, že právě on je jedním z distributorů léků. Usvědčit ostatní školáky se podařilo i díky sociálním sítím. S nakoupenými léky se totiž fotili a snímky zveřejňovali. „Fotili se například při konzumaci, nebo pokud někdo sehnal větší množství těch léků nebo konopí, tak ihned šla pozvánka ke společnému užití nebo nabídka zakoupení,“ popisuje Hradil

Policisté na případu spolupracovali s úředníky přerovského magistrátu. „S ohledem na věk těch případných pachatelů nemůžeme dávat žádné informace. Jsme rádi, že to pracovníci sociálně-právní ochrany dětí a policie vyřešili a že se snad ta situace zlepší,“ potvrzuje tajemník Petr Mlčoch.

Zneužívání léků je v současnosti v České republice nový trend. „Nejsou to jen benzodiazepiny, ale jsou to i sedativa. Takže celkově přípravky s psychoaktivním účinkem. Sledujeme to i v rámci evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách. Sledujeme ten vývoj i u dětí, takže se na to chceme zaměřit,“ říká národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová.

Kauza zneužívání léků výrazně ovlivnila statistiky drogové kriminality v regionu. Policisté na Přerovsku tak letos evidují na osm desítek různých případů drogové problematiky. Ve srovnání s loňským rokem je to nárůst až o dvacet procent.