Školáci v Soběchlebích nemají krytou halu ke sportovní výuce. V chátrající tělocvičně se už cvičit nesmí

30. listopad 2023 10:50

Zděné rohy a stěny z dřevěné překližky. Tak postavili v akci Zet v 80. letech minulého století tělocvičnu pro základní školu v Soběchlebích na Přerovsku. Dětem i sportovním spolkům sloužila více než 40 let. Teď je ale v havarijním stavu.

V tělocvičně se nedá cvičit už přes dva a půl roku. Zhruba 130 dětí tak hodiny tělocviku musí absolvovat buď v přírodě, nebo v tamním kulturním domě. „Zakázal jsem, aby se tady cvičilo. Jak se lidově říká, já si to na triko nevezmu,“ říká jasně ředitel základní školy v Soběchlebích Josef Hájek.

Podle obce se ji nevyplatí opravit. „Stojky jsou prohnilé, takže i ty by se musely měnit. Firmy do toho vůbec nechtějí zasahovat, byla by to nehospodárná investice,“ uvádí Miloslav Jančík, nezávislý starosta obce.

Vzniknout by mělo i víceúčelové hřiště

Řešením je tak stavba nové tělocvičny. „Hodně práce nám teď zabere projektová dokumentace, příprava na novou halu a potom dojde na hledání vhodných dotačních titulů, ze kterých by se to postavilo,“ dodal Jančík.

Souběžně obec chystá i stavbu víceúčelového hřiště. „My budeme jenom rádi, když to bude,“ vítá jakoukoliv možnost ke sportování dětí ředitel školy Josef Hájek.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio