Skuhrov, Tample, Pipice. Putování po stopách místopisných jmen obcí a vísek Libereckého kraje

Ve Skuhrově už si dávno nenaříkají

Poslední díl seriálu věnujeme Skuhrovu. Hezká vesnička, ke které patří ještě obec Huntířov, leží na kopci nad Železným Brodem. A kolegyni Ivanu Bernáthovou zajímalo, zda tam lidé opravdu naříkají – tedy skuhrají.

Obec Skuhrov do seriálu o vesničkách se zvláštnímu jmény určitě patří. Mají tam ulici Na nazdraví, a víska leží na strmém vrchu nad Železným Brodem, takže kdybyste tam jeli na kole, asi si opravdu pořádně zaskuhráte.

Vedoucí divadelního a loutkářského souboru Alena Štěpánová spolu se znalcem historie vesnice Miroslavem Štěpánem, kronikářkou Blankou Kvochovou a starostou Tomášem Pavlatou

„Já se do toho montovat nebudu, do skuhrání určitě ne,“ vtipkuje vedoucí místních divadelních nadšenců Alena Štěpánová. „Já neskuhrám. Teď jsem covid negativní a náladou pozitivní,“ směje se. Do diskuse se zapojuje znalec historie obce Miroslav Štěpán a vysvětluje, nad čím asi místní lidé v minulosti skuhrali. „Ono se to opravdu traduje, že to je podle toho skuhrání. A po pravdě řečeno, když to vezmete z pohledu, že tady byla nějaká zemědělská historie, tak kdykoliv tady kamkoliv kopnete do země, tak narazíte spíš na kámen než na zeminu. Takže on tady byl život opravdu tvrdý a není divu, že lidé občas naříkali nad svým osudem a také nad počasím.“

Lidé ve Skuhrově, ani v sousední osadě Huntířov teď ale nenaříkají. V době koronavirové dokonce zavedli jednu sympatickou tradici. Každý večer si ve svých domech vzájemně na dálku připíjejí: „Pan starosta jednoho dne vyhlásil do rozhlasu, že vylezeme na balkon a se skleničkou v ruce si připijeme na blízko i na dálku na zdraví. A opravdu se po celé vesnici ozývalo ‚Na zdraví!‘ A konečně tady ve Skuhrově a Huntířově máme ulici, která se jmenuje Na nazdraví, vyvěsili jsme dokonce i stejnojmennou ceduli,“ popisuje Miroslav Štěpán.

Vedoucí místních divadelních nadšenců Alena Štěpánová

Skuhrov má dokonce i své strašidlo: „Bába, co žvýká handru,“ upřesňuje Alena Štěpánová. „A musím říct, že jak naše vnoučata v době koronaviru nemohla nikam, tak jsme pro ně úspěšně vymýšleli pohádky, aby se děti zabavily. A tím jsme stmelovaly nejen Skuhrov a Huntířov, ale také vesnici Mukařov, kde mají zase svého vodníka a Bába, co žvýká handru, k němu šla na návštěvu a k tomu se vymýšlela spousta příběhů…,“ popisuje.

Skuhrovská kronikářka Blanka Kvochová

Pohádky hraje místní ochotnický i loutkářský soubor, Alena Štěpánová je zároveň scénáristkou a režisérkou: „Máme tady naprosto unikátní loutky, to jsou marionety 70 až 80 centimetrů veliké, děvčata se o ně starají, šijí jim nové a nové oblečení. A to loutkové divadlo se získalo zvláštním způsobem. Objednali si ho loutkáři z vesnice na Trutnovsku, omylem se to ale dostalo k nám, a pan řezbář nám ho už nechal, když slyšel, že budeme hrát pro školní děti. A udělal pro trutnovské jiné,“ říká.

Soubor, který v roce 2001 navázal na ochotnickou tradici TJ Sokol Huntířov nastudoval v minulosti třeba představení Z Pekla štěstí, Čertovské hrátky, nebo Čtverák hastrman a účastní se amatérských divadelních přehlídek. Takže nic, nad čím by se naříkalo. Ale přece jen by se něco na skuhrání našlo.

Skuhrovský obchod

Jak prozradil starosta Tomáš Pavlata, nedávno si obec musela po nevydařené privatizaci znovu koupit vlastní obchod: „Postavili ho naši předci brigádnicky v akci Z, pak se to privatizovalo, ale aby obchod pro lidi opravdu fungoval, museli jsme ho nakonec opět koupit a pronajmout. V době lockdownu se ale moc osvědčil. Lidé nemuseli jezdit do velkých center, a co potřebovali, našli v našem obchodě.“

Vesnička se může také pochlubit nádhernou vyhlídkou, za krásného počasí je odtamtud vidět až do poloviny Čech. Musíte tedy vystoupat až na její konec, pěšky nebo na kole, a pokud nemáte elektropohon, je to pořádná zabíračka! Na vršku vás ale čekají pohodlné lavičky, pro děti je tam navíc pěkné hřiště. A když je pěkně jasno, vidíte celý Český ráj včetně Trosek, a také Bezděz, Ralsko a mnoho dalších ikonických hor.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.