Skupina McBerds, která získala cenu Českého rozhlasu Olomouc na Portě 2017, zahraje ve Velkém studiu

9. březen 2018

Každým rokem bránou Porty projdou desítky nových skupin, které se snaží zaujmout nejen diváky, ale i odborníky v porotách, dramaturgy festivalů a hudební žurnalisty. Jihočeská skupina McBerds zaujala na loňské Portě v Řevnicích natolik, že získala Cenu Českého rozhlasu Olomouc, se kterou je spojeno i vystoupení v rámci Koncertních střed.

Začátek spolupráce tria vynikajících instrumentalistů (všichni jsou absolventi konzervatoří nebo hudebních akademií) spadá do roku 2013, kdy Bára a Honza začali hrát na ulici pro kolemjdoucí. Zde začal vznikat multižánrový repertoár, vycházející z českých lidovek, irských tanců, cikánských písní, balkánských melodií a jazzových standardů, který si postupně nacházel i své koncertní posluchače.

K duu se v roce 2015 přidal kontrabasista Libor. Nyní je McBerds trio pozoruhodné prolínáním středoevropského folkloru, Irska, gypsy a jazzu. Pokud nepočítáme jejich jiné hudební aktivity, jako McBerds odehráli desítky koncertů a na Portě zaujali právě svou instrumentální vyspělostí a nasazením.

Hrají a zpívají ve složení: Barbora Plachá – zpěv, flétny, whistle, akordeon, Honza Kopf – zpěv, kytary, Libor Heřman – kontrabas, baskytara.

Nezapomeňte si poznačit do kalendáře: skupina McBerds ve Velkém studiu Českého rozhlasu Olomouc ve středu 14. března 2018 od 20:00 hodin, za příjemné vstupné 50 korun.

autor: Sandy Nosek
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.