Slavíkovský kříž jako poděkování za záchranu života

Osada Slavíkov, která je dnes vlastně jen ulicí, vznikla rozdělením ovčírny v roce 1782. Domkaři dostali místo na domek a 8 měřic pole. V roce 1786 po rozdělení budětského dvora dostali dalších 5 měřic.

Ves založil Tadeáš Slavíček, poslední probošt augustiniánského kláštera v Olomouci. Přestože se jedná o malou osadu, najdeme tu hned několik zajímavých památek.

Mezi nimi kapličku se zvonicí a zvonem z roku 1841. Zdobí ji sgrafito – obraz sv. Martina na koni a nápis „Sv. Martine, oroduj za nás“. Na oltáři vidíme kříž s ukřižovaným Kristem, po stranách sošky, na stropě lustr jako z obýváku. U zvonice stojí malý kamenný křížek s velkým podstavcem, na němž je reliéf zlatého srdce s křížem a kotvou.

Slavíkov - Kříž u sv. Barborky

Pomník padlých byl postaven údajně na radu hajného z podstavce sochy sv. Barbory, kterou shodil vítr. Na bílé desce vidíme devět jmen obětí první světové války a osm fotek. Nahoře na podstavci je umístěna pozlacená koule, pod ní trnová koruna a nápis „Padlým spoluobčanům“. Pomník byl odhalen 15. listopadu 1921 jako první v okrese.

U silnice, na místě zvaném u Barborky, stojí kamenný kříž. Na jeho podstavci je soška sv. Barbory a pozlacený nápis „Sv. Barborko, oroduj za nás". Vzadu – „Věnováno na poděkování, že Božská moc zachránila mě 13. června 1928 toto cestou jedoucího od předčasné smrti“.

Slavíkov - Kaple

Na tomto místě došlo v různých dobách k podobné události. Stavitel původní pozlacené sochy i pozdějšího kamenného kříže se zachránili poté, co se jim splašili koně. V prvním případě šlo o manžele, kteří vypadli z jedoucího kočáru, později tu byl statkář stržen pod vůz naložený kamenem.

autoři: Ján Kadlec , Aleš Spurný
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...