Slovenské trio Longital přivezlo do Olomouce nevšední emoce a příběhy

23. únor 2020

Longital je trio, které tvoří Daniel Salontay a Shina, hudební světoběžníci z kopce nad Dunajem, který se kdysi nazýval Longital, a Marián Slávka, bubeník a klavírista, který se k nim vrátil po letech. 

Kosmopolitní název koresponduje se životem umělecké a životní dvojice - pravděpodobně nejrozcestovanější slovenská skupina zahrála v dvanácti zemích Evropy, Americe a Kanadě. Jejich písně jsou výlučně ve slovenštině, osobní texty vytvářejí na hudebním pozadí nevšední emoce a příběhy, jakoby z vlastního vesmíru. Hudba Longital je plná překvapení a dynamických zvratů.

Koncert byl živě přenášen na našem Youtube kanálu, kde je k dispozici i záznam.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.