Sníh bude stále vzácnější a sucho se prohloubí, říká meteorolog Michal Žák
Z pohledu meteorologa ho láká vidět zajímavé přírodní úkazy. „Srdce zaplesá vidět krásný bouřkový oblak. To je něco, co meteorologové opravdu rádi vidí,“ usmívá se.
Michal Žák téměř dvacet let moderuje relaci o počasí v České televizi a tvrdí, že předpovědi se dlouhodobě zpřesňují. „Ten trend je detekovatelný už několik desítek let a je to logické. Do meteorologie se hodně investuje, jsou lepší přístroje a předpovědi se zpřesňují nejen pro běžné lidi, ale jsou i různé aplikace, činnosti v dopravě a další obory, kde je to velmi užitečné. Nejvíce pomáhají numerické modely.“
„Předpověď počasí na následující den má v současnosti úspěšnost už přes 90 procent. Úspěšnost na tři dny už vlastně taky. Pro srovnání – v 80. letech to bylo kolem 75 procent. Takže v tom je výrazný posun.“
V oku hurikánu
Z pohledu meteorologa ho láká vidět zajímavé přírodní úkazy. „Srdce zaplesá vidět krásný bouřkový oblak. To je něco, co meteorologové opravdu rádi vidí,“ usmívá se. „Samozřejmě může být velmi zajímavé sledovat a v bezpečí zažít i nějaký extrémní jev. Já bych si přál být na bezpečné stěně v oku hurikánu, kde je klid.“
S extrémním jevem jsou v České republice zkušenosti z roku 2021, kdy jižní Moravu zasáhlo ničivé tornádo. „To byl impuls, kdy se o otázce tornád v Česku začalo hovořit častěji. Co nás vlastně může čekat, jak moc případně toto tornádo souvisí se změnou klimatu a jestli to znamená, že nás taková tornáda čekají častěji,“ rozebírá meteorolog.
I když to bylo na našem území možná nejsilnější zaznamenané tornádo, byla to podle něj otázka času. „Byl jsem spíš překvapený, že se to stalo tak brzy. Takto silná tornáda jsou velmi výjimečnou událostí v podmínkách Evropy. Ale ukazuje se, že čas od času se u nás vyskytnout můžou. Není úplně jednoduché říci, zda to souvisí se změnou klimatu. Víc bych se obával ničivých bouří, které přinášejí velmi silný prudký vítr, který páchá velké škody. Sice třeba nejsou tak intenzivní nebo extrémní, ale zase se týkají většího území.“
Méně sněhu, více sucha
Se změnou klimatu souvisí stále teplejší zimy. „Taky bych zase rád zažil zimu, jako bývaly v druhé polovině 20. století. Ale i v letech 2005, 2006, 2010, 2011 byly zimy bohaté na sníh,“ říká optimisticky meteorolog. „Sníh bude vždycky, ale pravděpodobně bude ubývat období, kdy ten sníh leží. Tím pádem i země načerpá méně spodní vody, což je nepříjemné třeba pro zemědělství. Takže sníh bude vzácnější než dosud.“
Ani vyhlídky na obávaná období sucha nejsou úplně příznivé. „Bohužel období sucha budou a budou častější. Intenzita sucha poroste. Souvisí to hlavně s oteplováním a změnou rozložení srážek. Budeme pozorovat, jak a kdy prší. Ono třeba bude pršet méně, ale o to intenzivněji. Na průměr to vyjde podobně, ale bude to ve větších extrémech.“
Jak funguje numerický model? Co všechno zjišťují družice? Vztah klimatu a počasí přirovnal ke vztahu chlapce se psem. Jak to vysvětluje? Poslechněte si v rozhovoru u Alex.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.