Sociální služby Armády spásy v Šumperku oslaví 20 let. Přístřeší poskytuje centrum v areálu na kraji města

26. leden 2020

Přijíždíme o půl osmé. Mlhavým lednovým ránem zaznívá zpěv ptáků, na teploměru je nula a klienti vycházejí z budov. Řadě z nich komplikuje chůzi zranění nebo jiný handicap. Míří do prostor vyhrazených pro kouření, anebo se vydávají na cestu do města, kde mohou přečkat část dne v denním centru u nádraží. Ti, kteří mají zaplacenou stravu, si ji mohou vyzvednout a sníst v jídelně. U kávy se tu setkáváme s paní, která nám říká, že zdejší služby využívá už tři roky. 

Ten den služeb noclehárny využilo devatenáct mužů a tři ženy. Kapacita mužské části je dvacet míst, spí tu i v postelích nad sebou, ženy mají k dispozici šest lůžek. Mohou si tu uvařit teplý nápoj, připravit jednoduché jídlo a osprchovat se. Když se stane, že jsou noclehárny zaplněny, poskytují ve vyhrazených místnostech klientům místo na židlích.

Služeb azylového domu mohou jeho obyvatelé využívat celý den. Jsme svědky ranního setkání ztišení, při kterém se rozdělují úklidové služby a řeší společné problémy. Pokud klienti chtějí, zůstávají na takzvané ranní ztišení, kdy probíhá kázání důstojníka armády spásy, za doprovodu jeho kytary zpívají náboženské písně. Do pokoje nás nechává nahlédnout penzista, který chodí o berli a v domě bydlí tři měsíce. Povídáme si s ním o tom, co ho sem zavedlo, jak tu tráví den a jak se mu tady žije. O hendikepované, kteří nejsou schopni se o sebe sami postarat pečují v Domově Přístav. Jeho kapacita je stále naplněna. Žádostí je kolem osmdesáti devadesáti, a třikrát převyšuje kapacitu domova, dozvídáme se od jeho vedoucího Tomáše Orehka. Více se dozvíte při poslechu pořadu Přímo z místa, kde je naší hlavní průvodkyní ředitelka Centra sociálních služeb šumperské Armády spásy

autor: Aleš Spurný
Spustit audio