Sokolové v minulosti obstáli v mnoha těžkých zkouškách. Zvládneme to i teď, věří olomoucký starosta Oldřich Jaroš

Sokol Olomouc má téměř 500 členů, mezi nimi je spousta malých dětí, které chodí se svými rodiči na společná cvičení. „Máme i oddíly trampolín, týmové gymnastiky, zápasu, volejbalu a nabízíme dokonce zdravotní cvičení,“ vyjmenovává Oldřich Jaroš.

Do Sokola celý oddíl zápasníků, jehož byl členem, přivedla před lety Marie Nováková. „Potřebovali omladit kádr, proto hledali nové členy,“ vzpomíná. Řecko-římský zápas teď trénuje: „Je to aktivita na celé tělo. Slučuje gymnastiku, ohebnost, pružnost, rychlost a sílu.“ Sám se udržuje v kondici cvičením v posilovně. „Výsledkem je, že jsem na sebe nenašel sokolský kroj, do žádného jsem se nevešel, nechávám si ho ušít,“ směje se se starosta Oldřich Jaroš.

V budově Sokola Olomouc na tř. 17. listopadu mají vedle tělocvičen a posilovny stálou výstavu o historii organizace. Poháry, medaile, obrazy, tabla s fotkami činovníků od roku 1869, prapory nebo kroje zdobí část jedné z dlouhých chodeb.

„Doufám, že si děti nezvykly na aktivity ležmo,“ věří Oldřich Jaroš, který se těší, až se všechno po koronavirové pandemii vrátí do normálu.

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.