Soudní jednání ohledně záplav v Brodku u Přerova z podzimu 2020 je odloženo na neurčito. Obžalovaný se ani jednou nedostavil

13. červen 2024 11:11

Se slzami v očích dodnes vzpomínají mnozí obyvatelé Brodku u Přerova na záplavy z podzimu 2020. Voda tehdy zatopila na 70 tamních domů a způsobila škodu za bezmála čtrnáct milionů korun. Muži, který tomu údajně mohl zabránit, ale neudělal to, za to hrozí až osm let vězení. K zahájení hlavního líčení u přerovského okresního soudu se ale tento týden nedostavil.

Voda vtrhla do ulic Brodku v noci ze 14. na 15. října. Zaplavila centrum a několik okolních ulic. Taky Třebízského, kde tehdy se svým mužem čerstvě dostavěla svůj dům Veronika Králová. „Všechno bylo pod vodou. Auto, barák, komplet. Škoda se vyčíslit nedá. Dohodli nám nějakých 700 tisíc, ale bylo to víc. Kdyby si to ten člověk zajistil tak, jak měl, bylo všechno v pořádku,“ zmínila se slzami v očích.

Všechno bylo pod vodou. Auto, barák, komplet. Škoda se vyčíslit nedá.
Veronika Králová, jedna z poškozených obyvatel Brodku u Přerova

Státní zástupce David Pivoda podal obžalobu na společnost Filák reality, která je majitelem mlýna nedaleko Brodku. Jejím jednatelem je Jan Filák. Viní je obecného ohrožení z nedbalosti. „Zanedbali své povinnosti, nedodrželi ustanovení podle příslušného vodního zákona a v důsledku toho došlo k vylití toku řeky Olešnice a k částečnému zaplavení obce Brodek u Přerova,“ uvedl Pivoda.

Obhájce obžalovaného: Senát je podjatý

Hlavní líčení soud nařídil už počtvrté, Jan Filák se totiž ani jednou k projednávání nedostavil. Podle svého obhájce Miloslava Jančíka ze zdravotních důvodů. Marně ho v sídle jeho firmy hledala i policie, která ho chtěla na příkaz soudkyně předvést.

Jančík proto podal námitku na podjatost celého senátu. „Senát je podjatý z toho důvodu, že se snaží za každou cenu dostat klienta do jednací síně i přesto, že jeho zdravotní stav toto vylučuje. Byly doloženy několikery lékařské zprávy, které svědčí o tom, že se jedná o stresový faktor, který způsobuje arytmie u klienta, jenž je po transplantaci dvou životně důležitých orgánů. Za této situace, kdy jsem měl k dispozici souhlas s konáním v nepřítomnosti posílat těžkooděnce, aby klienta doručili k soudu, je podle mého názoru nejen nemorální, ale i zcela za hranou,“ nechal se slyšet Filákův obhájce.

Měl by být zpracován znalecký posudek k posouzení zdravotního stavu pana Filáka.
Michal Krčma, jeden ze zmocněnců poškozených

Naopak Michal Krčma, jeden ze zmocněnců poškozených, je přesvědčený, že ze strany obhajoby se jedná o obstrukce. „Měl by být zpracován znalecký posudek k posouzení zdravotního stavu pana Filáka, jestli je skutečně schopen se účastnit toho hlavního líčení, nebo není. Případně se může přibrat i lékař v příslušnou aprobací, tak aby byl zajištěn jeho zdravotní stav a mohlo hlavní líčení normálně proběhnout,“ poznamenal Krčma.

Podle soudkyně Karoliny Hoderové nemůže hlavní líčení vést v nepřítomnosti obžalovaného. Jednání proto odročila na neurčito.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio