Sousedi jim před dveře vysypali hromadu suti. Dopustili se přestupku, říká právnička Kateřina Frumarová

18. září 2018
Právní poradna

Spory se dají řešit nejrůznějšími způsoby. Třeba tak, že nenáviděné sousedy zabarikádujete v domě hromadou odpadu. Zničíte jim u toho část pozemku a ještě jim znemožníte jít do práce.

„Jde o takzvanou schválnost,“ vysvětluje doc. JUDr. Kateřina Frumarová z Právnické fakulty Univerzity Palackého.

Přestupek je protiprávní stejně jako trestný čin. Přestupky ale vykazují podstatně nižší společenskou nebezpečnost.

Máte souseda, který vás opakovaně uráží a napadá? Zavolejte policii nebo obecní policii, která vyslechne obě strany. Zjistí, jestli konflikt sledovaly další osoby, a ty si posléze pozve k podání vysvětlení. „To jsou kroky, které by měly celou situaci osvětlit ještě předtím, než se zahájí přestupkové řízení,“ říká olomoucká právnička.

Většinu přestupků projednávají obce. „Jsou to ty nejtypičtější - proti občanskému soužití nebo veřejnému pořádku, kam patří rušení nočního a znečištění veřejného prostranství, proti majetku, kdy sousedovi někdo něco zničí na zahradě,“ vyjmenovává JUDr. Frumarová.

Obec danou věc následně projednává. Může mít zřízenou ještě i přestupkovou komisi. „Úřad je povinen do třiceti dnů vám oznámit, jak bylo s vaším podnětem naloženo.“

Více rad si poslechněte v naší Právní poradně.

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.