Sova, Slamák, Žamboch. Současný folk má co říct

22. září 2016

Vydařený večer s folkovou dvojicí Sova – Slamák potvrdil vysokou úroveň severomoravské folkové školy, a také to, že následovníci Plíhala, Nohavici, Dobeše nebo Streichla nedovolí, aby se o současném folku tvrdilo, že nemá co říct.

Výtečnou hru na kytaru Milana Sovy a s nadhledem až téměř divadelně předvedené písně v podání Kuby Slamáka doplnily nápadité aranže hostujícího kytaristy Honzy Žambocha, foukací harmonika Ládi Zítka a perkuse Petra Kamiše.

Koncert uvedli Sova & Slamák písničkou Baletka Vlaďka, kterou můžeme stejně jako další písně, které dvojice uvedla, slyšet na jejich debutovém albu Nad Řípem se blýská.

Jejich dlouholetá spolupráce je zřejmá v dokonalém textování s vypointovaným příběhem a spoustou zajímavých slovních obratů a spojení. Od první do poslední písně, kterou byla v ostravském nářečí a s Ostravou spojená píseň Erazim Hauer měl koncert spád, přitažlivost, atmosféru.

Diváci reagovali na každou písničku potleskem, voláním a i proto bylo ve Velkém studiu Čro Olomouc uvolněně a příjemně. Nezklamali ani hosté, kdy musím vyzdvihnout skvělou hru Honzy Žambocha s řadou efektů a zvuků, které dotvářely aranžmá písní, stejně jako foukací harmonika Ládi Zítka a cajon a další perkuse Petra Kamiše.

autor: Sandy Nosek

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.