Speleopotápěči vytáhli z Hranické propasti pětitunový strom. Bránil jim ve výzkumu

18. říjen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vytahování stromu z Hranické propasti

Několik dnů příprav, desítky dobrovolníků a stovky tisíc korun za pronájem techniky, to všechno bylo potřeba k akci speleopotápěčů, kterým se podařilo z jezírka Hranícké propasti vytáhnout torzo pětitunového buku. Do vody spadl před několika měsíci a od té doby bránil speleopotápěčům ve výzkumu nejhlubší sladkovodní propasti světa. Vyzvednutí tak těžkého břemene ze zatopeného jeskynního systému se podle speleologů událo v Česku poprvé v historii.

S Michalem Gubou, šéfem Speleologické společnosti Hranický kras, stojíme u jezírka na dně suché části Hranické propasti a díváme se na žluté vakuové vaky, které plavou na hladině. „Ty vaky mají celkovou tonáž 2,5 tuny, co jsou schopny vyzvednout. A pod těmi vaky ve vzdálenosti zhruba jednoho metru je zavěšený ten kmen, který budeme vyzvedávat na hladinu,“ popisuje Guba.

Martin Strnad pomáhá s uvazováním vaků. „Problém byl v tom, že ty kořeny byly zaražené ve skále, v takové škvíře,“ vysvětluje potápěč.

Speleopotápěči se v jezírku pohybovali bez dýchacích přístrojů

Speleopotápěči tu pracují bez dýchacích přístrojů, a to i přesto, že hladina probublává oxidem uhličitým. Podle speleologa Miroslava Lukáše je dnes koncentrace výjimečně nízká. „To záleží, jak ti čerti tam dole topí,“ směje se a dodává: „Teď je zrovna takový klidový stav, toho kysličníku je tam poměrně málo.“

Jeřáb byl zapotřebí

Kmen se houpe ve výšce asi 30 metrů. Drží ho kovové řetězy zavěšené na ruce jeřábu, kterou ovládá Václav Bala. „Pohybujeme se ve strojírenství, stavebnictví a tohle je pro nás něco exotického,“ komentuje.

K vytažení stromu z vody byl potřeba jeřáb

U okraje na protější straně propasti pomáhá celkem osm statných dobrovolníků, uvázanými lany korigují směr kmenu. Velí jim Barbora Šimečková, vedoucí nedalekých jeskyní. „Je to o souhře, kdo má ještě přitáhnout, aby se udržel ten kmen stabilní,“ říká.

Kmen se společnými silami podařilo z propasti vytáhnout. Dělníci ho teď po kusech rozřezávají.  S úlevou je pozoruje i šéf celé akce Michal Guba: „Jsme rádi, že se ta akce vydařila, kmen máme tady nahoře. Nevím o tom, že by se někde tahal kmen takových rozměrů z jeskynního systému.“

Propast lemují desítky nahnutých a přerostlých stromů. Aby se stejná situace neopakovala, chce je vlastník lesa, kterým jsou Lesy České republiky, v průběhu jara vykácet.

autor: kra
Spustit audio