Spolupráce olomoucké Fakultní nemocnice se soukromými porodními asistentkami funguje

3. červen 2021

Už tři roky můžou soukromé porodní asistentky doprovázet své klientky k porodu, a v případě, že jde o fyziologickou variantu, ho také vést. Gynekologicko-porodnické oddělení olomoucké Fakultní nemocnice vyslyšelo požadavky a přání budoucích maminek.

„V nemocnici sice poskytujeme stejnou péči jako soukromé asistentky, ale nemůže jim nabídnout déletrvající vztah, přijet za ní hned, když se porod rozběhne. Naše asistentky slouží služby na oddělení,“ vysvětluje vrchní sestra Vladislava Marciánová. „Ta důvěra, kterou si s rodičkou navodíme už před začátkem porodu, je nesmírně důležitá,“ doplňuje soukromá porodní asistentka Iva Pavlíková.

Je nutné vnímat rozdíly mezi porodními asistentkami a dulami. Ty spadají pod pomáhající nezdravotnické profese a jejich úkolem je psychická a fyzická podpora rodičů. Porodní asistentka, která má s porodnicí uzavřenou dohodu o provedení práce, v porodnici může samostatně nebo ve spolupráci s lékařem vést porody.

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.