Spolupráce olomoucké Fakultní nemocnice se soukromými porodními asistentkami funguje

3. červen 2021

Už tři roky můžou soukromé porodní asistentky doprovázet své klientky k porodu, a v případě, že jde o fyziologickou variantu, ho také vést. Gynekologicko-porodnické oddělení olomoucké Fakultní nemocnice vyslyšelo požadavky a přání budoucích maminek.

„V nemocnici sice poskytujeme stejnou péči jako soukromé asistentky, ale nemůže jim nabídnout déletrvající vztah, přijet za ní hned, když se porod rozběhne. Naše asistentky slouží služby na oddělení,“ vysvětluje vrchní sestra Vladislava Marciánová. „Ta důvěra, kterou si s rodičkou navodíme už před začátkem porodu, je nesmírně důležitá,“ doplňuje soukromá porodní asistentka Iva Pavlíková.

Je nutné vnímat rozdíly mezi porodními asistentkami a dulami. Ty spadají pod pomáhající nezdravotnické profese a jejich úkolem je psychická a fyzická podpora rodičů. Porodní asistentka, která má s porodnicí uzavřenou dohodu o provedení práce, v porodnici může samostatně nebo ve spolupráci s lékařem vést porody.

autor: voj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová