Spor o lampy na Horním náměstí v Olomouci má po 12 letech vyústění. Město tam má podle soudu vrátit původní osvětlení

2. červen 2026

Krajský soud rozhodl po dvanácti letech ve sporu o výměně svítidel na Horním náměstí v Olomouci. Ty byly součástí architektonického návrhu, zástupci města je ale nechali vyměnit za běžné typové lampy.

Podle nepravomocného rozsudku má město povinnost uvést náměstí do původního stavu.

„Pro mě bylo opravdu za těch 12 let nejvíce nepochopitelné, že město nedokázalo vysvětlit, proč ty lampy z náměstí odstranilo a následně i tedy sešrotovalo,“ říká jeden z autorů návrhu proměny Horního náměstí včetně lamp architekt Jan Šépka.

Proč město před lety přistoupilo k výměně?

Na otázku Českého rozhlasu Olomouc jak město zareaguje na rozsudek soudu, jeho zástupci zatím neodpověděli.

Město nechalo v roce 2014 navržené lampy veřejného osvětlení na Horním náměstí kvůli nedostatečné intenzitě vyměnit.

Architekt Jan Šépka je spoluautorem podoby Horního náměstí z roku 2001, kdy se zrekonstruovalo dláždění, mobiliář a osvětlení. 

Spustit audio

Mohlo by vás zajímat