Srpen s Richardem Pogodou. Pět podvečerů s texty známého muzikanta a divadelníka, který v srpnu slaví 80. narozeniny
Před několika týdny bylo v olomouckém studiu živo. Do činoherního studia přišel Richard Pogoda, posadil se za mikrofon a během jednoho dne zvládl natočit tři půlhodinová autorská čtení. Když k tomu přidáme dvě reprízy, máme o veselé srpnové podvečery postaráno.
Olomoucký rodák Richard Pogoda je o pět let a osm měsíců mladší než olomoucké studio. Narodil se 16. 8. 1944 do rodiny ředitele Divadla hudby a Filmového klubu. Vystudoval Slovanské gymnázium, typografickou školu v Praze a taky klavír a dirigování na olomoucké konzervatoři.
V roce 1965 se stal členem Amatérského studia v tehdejším olomouckém Divadle Oldřicha Stibora, kde s Pavlem Dostálem utvořili výraznou autorskou a hereckou dvojici. V letech 1966-1967 působili pak společně v legendárním DEX-klubu, ale pak se opona zatáhla. V době normalizace se živil jako diskžokej, s Emilem Viklickým psal jazzové pořady pro Divadlo hudby, hrál v kapele Falešní hráči s Karlem Plíhalem. Proslulá je také jeho spolupráce a hlavně přátelství s Miroslavem Horníčkem, s nímž vystupoval jako pianista v neméně proslulých Hovorech H o V+W.
Richard Pogoda je spoluautorem deseti muzikálů (Případ Grendwall, Výtečníci, Gaudeamus Igitur nebo Princ a chuďas), zhudebnil verše Lubomíra Feldeka, Aloise Mikulky nebo Jiřího Žáčka a se svou dcerou Sandrou napsali dvě knihy inspirované životem: Hoď se do pogody a Buď v pogodě.
Richard Pogoda spolupracoval také s Českým rozhlasem Ostrava a Brno a v devadesátých letech se stal na krátkou dobu kmenovým hudebním redaktorem Českého rozhlasu Olomouc, na jehož vlnách pak od roku 1997 až do roku 2013 vysílal oblíbené Jazzoviny.
Srpen se Setkáním s literaturou
3. 8. Stalin a rokenrol, Disko ve Lhotě (premiéra)
10. 8. Jak jsem se kamarádil s Dostálem, Karel
17. 8. Pianistou z donucení, Tramvajové furore, Velká družba (premiéra)
24. 8. Lakýrky, Herbalife a erotika, Telemann a kravál
31. 8. Člověče, nezlob se, Kočičí princ a Niagara (premiéra)
Pořad Setkání s literaturou poslouchejte vždy v sobotu od 18:04 ve vysílání Českého rozhlasu Olomouc. Následně po dobu čtyř týdnů zde na webu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka