Stará řemesla mi přináší radost a zklidnění, říká restaurátorka a krosienkářka Sylva Antony Čekalová

Textilním technikám se věnuje od malička. Před devíti lety jí učarovalo krosienkování neboli pletení na rámu. Toto prastaré řemeslo se snaží oživit a předávat dál.

Kromě toho se Sylva Antony Čekalová profesně věnuje restaurování kachlových kamen. Nový život vdechla například vzácným kamnům v kuchyni na hradě Šternberk nebo třeba kamnům v nádherných prostorách Starého královského paláce na Pražském hradě.

„V obou případech je to pro mě výzva a stálý proces učení a objevování. U kamen i u krosienek jsem moc ráda, když je mohu s někým sdílet a podělit se o zkušenosti, a pomoci tak třeba dalším lidem nahlédnout do toho, aby zase oni mohli objevovat svou vlastní cestu a mít z toho radost a rozvíjet sami sebe,“ říká.

Na naší facebookové stránce si můžete pustit video, ve kterém Sylva Antony Čekalová názorně předvádí princip Krosienkového pletení. 

autor: pese
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.