Starostka Města Libavá Tichá, jež podle policie zpronevěřila peníze, rezignovala

20. září 2023 08:56

Starostka Města Libavá na Olomoucku Štěpánka Tichá (Nezávislá Libavá), která zpronevěřila přes zfalšované brigády 407 tisíc korun z obecních peněz, se rozhodla k 30. září rezignovat na funkci v čele obce s 500 obyvateli.

Oznámení o rezignaci v úterý Tichá písemně oznámila na webu obce Město Libavá. Při vyšetřování se starostka ke zpronevěře přiznala, vzniklou škodu uhradila, a státní zástupkyně proto její stíhání podmínečně zastavila. Jedna z opozičních zastupitelek se obrátila na Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ). Podmíněné zastavení trestního stíhání starostky prověří krajské státní zastupitelství.

Tichá ČTK řekla, že se rozhodla rezignovat dnes ráno poté, co o situaci v obci jednala se zástupci opozice. Vzdá se k 30. září funkce starostky, mandát zastupitele si ponechá. Po dlouhém váhání jsem se rozhodla k tomuto kroku z důvodu zklidnění celé atmosféry v obci,“ uvedla Tichá.

Po dlouhém váhání jsem se rozhodla k tomuto kroku z důvodu zklidnění celé atmosféry v obci.
Štěpánka Tichá, starostka Města Libavá

O volbě nového starosty by mělo na podzim rozhodnout zastupitelstvo obce. Tichou se po zveřejnění informací o zpronevěře a zastavení jejího stíhání pokusila na začátku září odvolat opozice, nezískala však mezi devíti zastupiteli potřebnou podporu. Tichá jim tehdy řekla, že všeho lituje, čin byl napraven a pravomocně uzavřen.

Jednání zastupitelstva Města Libavá se na začátku září zúčastnil i hejtman Josef Suchánek (Piráti a STAN). Zastupitelům tehdy řekl, že obec způsobila ostudu sobě i kraji a starostka by z toho měla vyvodit odpovědnost. Pokud se paní starostka rozhodla rezignovat, tak já to vítám. Myslím, že je to dobře a chtěl bych paní starostce poděkovat, že tento krok učinila,“ řekl ČTK Suchánek, který je připraven vedení Města Libavá pomoci řešit situaci.

Pokud se paní starostka rozhodla rezignovat, tak já to vítám.
Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje

Podle usnesení žalobkyně uzavřela starostka například dohodu o provedení práce se svou matkou a svým synem, poté zadala příkaz, ať obec matce a synovi pošle peníze na bankovní účty, které ovládala. Šlo o více než 160 tisíc korun. Další fiktivní práce podle spisu starostka rozepisovala na lidi z obce, kteří však o tom neměli tušení. Na jejich smlouvy si brala peníze rovnou z obecní pokladny, většinou od 6000 do 10 tisíc korun měsíčně, uvedl server Seznam Zprávy. Celková škoda byla vyčíslena na více než 400 tisíc korun.

Ze zpronevěry byla obviněna starostka a dvě pracovnice obecního úřadu. Státní zástupkyně Lenka Svobodová v usnesení uvedla, že všechny obviněné se v plném rozsahu doznaly, vyslovily lítost a projevily ochotu nahradit způsobenou škodu, čímž splnily podmínky pro zastavení stíhání. U soudu by jim hrozilo za zpronevěru až pět let vězení.

Na NSZ se poté obrátila zastupitelka Libavé Oldřiška Valtošová. Podle ní okresní státní zastupitelství pochybilo tím, že si neprověřilo ustanovení opatrovníka obce. Poukázala navíc na to, že ustanovený opatrovník je manželem jedné z obviněných. NSZ podle jeho mluvčího Petra Malého předalo na základě tohoto podnětu rozhodnutí žalobce k přezkoumání krajskému státnímu zastupitelství.

Chcete mít zprávy (nejen) z vašeho kraje pořád při ruce? Odebírejte Zprávy ČRo Olomouc ve svých podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Spustit audio

Související