Stovky českých a zahraničních vojáků absolvují certifikační cvičení Severoatlantické aliance Czech Lizard 2019

Mezinárodní cvičení Czech Lizard 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mezinárodní cvičení Czech Lizard 2019

Ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá vrcholí mezinárodní cvičení Czech Lizard 2019. Účastní se ho na osm stovek vojáků. Prověřit má připravenost nasazení jednotek do aliančních sil velmi rychlé reakce NATO.

Stovky vojáků stojí nastoupené před bojovými vozy a tanky na střelnici Velká Střelná. Velí jim plukovník Jiří David. „Podle standardu NATO provádíme druhou fázi certifikace, to znamená ukázku schopnosti tohoto praporu, tak aby monitoři, kteří přijeli z velitelství z Izmiru, posoudili stav této jednotky. Předpokládáme, že jsme připraveni na vysoké úrovni,“ říká plukovník Jiří David.

Vojáci mechanizovaného praporu jsou zařazení do sil rychlé reakce Severoatlantické aliance od začátku letošního ledna. Mandát mají na tři roky. V průběhu velmi krátké doby musí reagovat na nejrůznější hrozby pro členské země aliance. „První rok mají pohotovost do 45 dnů, druhý rok mají pohotovost do 5 dnů a třetí rok mají pohotovost do 30 dnů, takže v těchto časových normách musí být schopni nasazení v rámci koalice,“ vysvětluje Jiří David.

Výcvik vojáků má pro síly Severoatlantické aliance už více než dva roky vede velitel mechanizovaného praporu z Hranic Petr Blecha. „Podle těch standardů NATO jsme zatím všechny vytýčené úkoly a cíle splnili, doufáme, že to tak bude pokračovat a udržíme to celé tři roky,“ říká Petr Blecha.

Čeští vojáci podle velitele pozemních sil Josefa Kopeckého nebudou mít problém požadavky aliance plnit. Společně s českými jednotkami se cvičení na Libavé účastní i jejich kolegové z Rumunska a Německa. Další společné cvičení absolvují na podzim.