Stréček Křópal o Janu Palachovi

16. leden 2017

Ledi mili, dnešni plk bode iné než ste zvekli. Bode smotné, aspoň ze začátko. Zpomeno dnes na člověka, keré o nás, v tehdéšim Československo, načesto prvni vejádřel, radikálnim řešenim, svůj nesóhlas s tém, co se tade dělo v roko 1968.

Jož se vám istě vebavilo mino – Jan PALACH. Ve štvrtek, 16. ledna, 1969, kolem pul drohé odpoledňa, se dvacetileté štodent Jan Palach, v horni části Václavskyho náměsti, polil hořlavinó a zapálel.

Otrpěl rozsáhly popálenine a po třech dňách, 19. ledna omirá. Jan Palach svým činem, chtěl veburcovat ledi z jejich pasivite, z teho, že se pomale začale smiřovat s okupacó a s tém, jak se v nedohledno ztrácela tolek očekávaná svoboda.

Pohřeb Jana Palacha, 25. ledna 1969, na keré přešlo nekolek desitek tisíc ledi, se stal mohutnym protestem proti okupace. Jeho čin, sebeupálení, následovalo o nás eště nekolek mladéch ledi, keři, podlivá mě, mosele k temo mět obrovskó odvaho a odhodláni.

Meslim si, že je potřeba, techto ledi si vážet a octivat jejich památko, nikdá na ně nazepominat a bránit svobodo, keró si dnes, take díky jim, zaplaťpámbu, ožéváme.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.