Středeční Noční linka: Slovem můžeme v životě pohladit, ale i ublížit

20. květen 2020

Vzpomenete si na moment, kdy vás slovo dokázalo pohladit, potěšit, vrátit radost, přinést naději? A kdy vás naopak nevhodně volená slova dokázala zranit, zarmoutit? Kdy jste si v životě uvědomili sílu slova? Nestačili jste v životě někomu slovem poděkovat a víte, že by si to zasloužil? 

Používáme dostatečně slova díků - děkuji, prosím a nebo jimi až příliš šetříme? A omluvili jste se někdy za něco, co jste řekli a byla to chyba? Nasloucháte a nebo spíš mluvíte?

Člověk dostal dar řeči. Vyřčené slovo se ale nedá vrátit zpět. Jazyk je pádnější zbraň než meč. O síle slova toho bylo napsáno hodně. Slovem lze léčit, lze jím ale i zranit. Dobře volená slova dokáží zázraky. Na druhou stranu ale dokáží i bolestivě zasáhnout.

Každý z nás se určitě mnohokrát v životě přesvědčil o tom, že slovo má obrovskou sílu. Na vaše slova se těší moderátor Noční linky Karel Sladký. Můžete mu k tématu napsat přes tuto internetovou stránku nebo zatelefonujte přímo do studia po 23. hodině na číslo 731 800 900.

autoři: Karel Sladký , baj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.