Stříbro z loňské olympiády mládeže bylo obrovským, ale i zaslouženým úspěchem

Martin Bezděk a Marek Nádvorník
Martin Bezděk a Marek Nádvorník

Shodují se mladý judista Martin Bezděk s trenérem Markem Nádvorníkem z Hranic. „Vůbec celý loňský rok byl pro Martina skvělý. Začal trénovat v Praze s těmi nejlepšími, taky s novými trenéry. Podpořila ho škola, dostal individuální plán. Dařilo se mu v zápasech, nominoval se na olympiádu v Buenos Aires, odkud přivezl cenné stříbro.  Ten kluk má skvěle našlápnuto,“ dodává trenér.

„S judem jsem začal ve čtyřech letech. Našim jsem se zdál nějak divoký. Hledali sport, kde bych se vyřádil a zbavil přebytečné energie. Volba padla na judo“, vzpomíná sedmnáctiletý student lipenské stavební průmyslovky.  „Pár krát jsem s tím sice chtěl praštit, judo mi zabíralo stále více volného času, přišly krize. Nakonec jsem to ale ustál a posunul se zase dál. Je jasné, že judo bylo správnou volbou.  Dnes patří Martin Bezděk k velkým talentům a nadějím judistického sportu. Někteří ho přirovnávají k olympionikovi Lukáši Krpálkovi a předpovídají Martinovi velkou budoucnost.  Vloni vyhrál hned několik prestižních turnajů. Stal se dorosteneckým Judistou roku, v TOP žebříčku všech kategorií České republiky drží krásné šesté místo. V té své, dorostenecké, je dvanáctý na světě.

„Taky jsem se loni podíval do světa. Teda spíše do hal, ono moc volného času na poznávání zemí, kde zrovna zápasím, moc nebývá. Těší mě, že jsem se na konci roku dostal i do kolébky juda, do Japonska. A teď mě čeká cesta do Jižní Koreje, to se moc těším“, říká Martin.

„Ono výrazně se Martinovi začalo dařit až ve čtrnácti letech, i když i v tom dětství byly nějaké úspěchy. Čtrnáctiny byly ale zlomové. To už bylo vidět, že máme co dělat s velkým talentem,“ dodává trenér Marek Nádvorník. „Teď má před sebou rok změn. V osmnácti přejde do kategorie juniorů. Všechno začne od začátku. Přijdou noví soupeři, nové výzvy. Věřím, že je Martin zvládne, budu mu držet palce.   

Celý rozhovor s judistou Martinem Bezděkem a trenérem Markem Nádvorníkem si můžete poslechnout po kliknutí na odkaz v úvodu článku.