Stromolez – vynález z Moravy, který pomáhá v boji proti kůrovci

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Nový vynález bratrů Josefa a Jiřího Janečkových - stromolez, který pomáhá v boji s kůrovcem

Na Zlínsku zkoušejí nový způsob ochrany před kůrovcem. Pracné ošetření vysokých stromů ručními postřikovači nahradili vynálezci strojem, který šplhá po kmenech.

Vyšplhá se po kmeni smrku téměř do dvaceti metrů a přitom kůru napustí postřikem proti lýkožroutovi. Prototyp nového stroje zkoušejí jeho vynálezci v lesích u Vizovic.

Doposud se takzvané stojící lapáky postřikují ručně. Je to pracné a postřikovač nedosáhne nijak vysoko. Cílem je nalákat na strom brouky kteří po nahlodání kůry hynou. Samotné jehličnany ale není třeba kácet.

Autory vynálezu jsou bratři Josef a Jiří Janečkovi, jeden z nich je původním povoláním lékárník. V lese u Vizovic s nimi při práci se stromolezem natáčel náš reportér Roman Verner.

Nový vynález bratrů Josefa a Jiřího Janečkových - stromolez, který pomáhá v boji s kůrovcem
autoři: Roman Verner , rvorlova
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kolekce krátkých rozhlasových her přinášejících nová dobrodružství Sherlocka Holmese a Dr. Watsona.

Jiří Hošek, bývalý zpravodaj Českého rozhlasu

15 případů Sherlocka Holmese

15 případů Sherlocka Holmese II.

Koupit

15 skvělých klasických případů Sherlocka Holmese, Případ Codex Euricianus, Případ s Lví hřívou, Případ s motýly Hilesia, Případ s Homo ludens a další v podání vynikajícho Miloše Kopeckého a neméně báječho sekundanta Vladimíra Ráže.